Blok zincir teknolojisi ve Metaverse'ün mimarlık, sanat ve tasarım alanlarına etkisi: Potansiyel olanaklar ve geleceğin yapıları
The impact of blockchain technology and Metaverse on architecture, art and design: Potential possibilities and structures of the future
- Tez No: 856398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM ZİYA PERDAHÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Güzel Sanatlar, Mimarlık, Documentation and Information, Fine Arts, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle tasarım, sanat ve mimarlık alanlarında önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Blok zincir, NFT (değiştirilemez token), Metaverse ve yapay zeka gibi teknolojiler, bu alanda inovasyon potansiyeli taşımaktadır. NFT, sanat eserlerini dijitalleştirerek sanatçılar için eserlerini sergileme, alım satımını yapma ve sertifikasyonu için yeni bir alternatif oluşturmaktadır. Ancak NFT'nin yüksek bedelli satışları ve spekülatif amaçlar için kullanımı, bu piyasanın balon riskini artırmaktadır. Metaverse ise, sanat ve tasarım için yeni bir ortam olarak sanatçılara kendilerini özgürce ifade etme olanağı sunmaktadır. Blok zincir ve kripto paralar, NFT'nin temel yapı taşlarıdır. Bu teknolojilerin gelişmesiyle sanat alanında NFT kavramının yaygınlaşması beklenmektedir. Dijitalleşmenin etkisinin giderek artması ve yaygınlaşması, diğer teknolojik gelişmelerin de sanat üzerinde etkili olmasına yol açmıştır. Örneğin yapay zeka, sanat dünyasında yeni bir çağın başlamasına öncülük etmektedir. Bu çalışmada, metaverse ortamlarında görsel tasarımcılar için ortaya çıkabilecek fırsatlar araştırılmıştır. Bu doğrultuda, çalışmanın hipotezi, mimarlık pratiğinin metaverse evreninde gerçek dünyadan farklı bir şekilde ortaya çıkacağı ve ekonomik modelinin değişeceği yönündedir. Bu hipotezi test etmek için“DECENTRALAND”evreni mimarlar tarafından incelenmiş ve veri toplama amacıyla bir anket hazırlanmıştır. Ankete göre, Türkiye'deki mimarların metaverse hakkındaki görüşleri genel olarak olumludur. Bulgular, dijital mimari, simülasyonlar ve 3D modelleme gibi kavramların Metaverse'deki kullanım alanları hakkında daha fazla farkındalık ve fikir alışverişi yapılması gerektiğini önermektedir. Sonuç olarak, teknolojinin sanat ve tasarım pratiğine büyük etkisi olmuştur. Teknolojinin gelecekte, sanatta ve sanatçıda sebep olacağı potansiyel değişimlerin tahmin edilebilmesi için bu teknolojilerin bilinçli bir şekilde kullanılması ve yaygınlaşması gerekmektedir. Bununla beraber, etkilerin daha iyi anlaşılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, significant changes are taking place in the fields of design, art, architecture. Technologies such as blockchain, NFT (non-fungible token), Metaverse and artificial intelligence have the potential for innovation in this field. By digitizing works of art, NFT creates a new alternative for artists to exhibit, trade and certify their works. However, high-priced sales of NFT and their use for speculative purposes increase the bubble risk of this market. Metaverse, on the other hand, offers artists the opportunity to express themselves freely as a new environment for art and design. Blockchain and cryptocurrencies are the fundamental building blocks of NFT. With the development of these technologies, it is expected that the NFT concept will become widespread in the field of art. The increasing and widespread influence of digitalization has led to other technological developments also having an impact on art. For example, AI is leading the beginning of a new era in the art world. In this study, the opportunities that may arise for visual designers in metaverse environments were investigated. In this regard, the hypothesis of the study is that architectural practice will emerge in the metaverse in a different way than the real world and its economic model will change. To test this hypothesis, the“DECENTRALAND”universe was examined by architects and a survey was conducted to collect data. According to the survey, the opinions of architects in Turkey about the metaverse are generally positive. The findings suggest that there is a need for greater awareness and exchange of ideas about the uses of concepts such as digital architecture, simulations and 3D modeling in the Metaverse. As a result, technology has had a huge impact on art and design practice. To predict the potential changes that technology will cause in art and artists in the future, these technologies need to be used consciously and become widespread. However, more research is needed to better understand the effects.