Yüksek titanyum içerikli boksit cevherinden titanyum kazanım olanaklarının araştırılması
Investigation of titanium recovery potentialities from bauxite ore with high titanium content
- Tez No: 971733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN GÜNGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Dayanıklılığı, hafifliği ve korozyona karşı direnci gibi özellikleri sayesinde pek çok endüstri için önemli elementlerden biri olan titanyum (Ti), geleneksel olarak ilmenit ve rutil gibi minerallerden üretilse de bu kaynakların sınırlı olması ve çevresel duyarlılıklar, alternatif kaynakların değerlendirilme ihtiyacını doğurmaktadır. Bu alternatif kaynaklardan biri de içeriğinde Ti barındıran boksit cevheridir. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında Gaziantep-İslahiye (Türkiye) bölgesinde yer alan % 26,5 Fe2O3 , % 40,40 Al2O3 , %21 SiO2 ve %6,60 TiO2 tenörüne sahip boksit cevherinden Ti minerallerinin kazanımı çalışılmıştır. Bu kapsamda mekanik karıştırma ve ultrason destekli kil dağıtma ve uzaklaştırma, Knelson konsantratörü ile gravite ayırması, yüksek alan şiddetli, kuru manyetik ayırma ve flotasyon yöntemleri kullanılmıştır. Knelson konsantratörü ile gravite ayırması deneylerinde en yüksek tenör 30 kPa akışkanlaştırma suyu basıncında %5,57 TiO2 olarak elde edilirken, en yüksek verim 20 kPa'da %19,18 olarak elde edilmiştir. Yüksek alan şiddetli, kuru manyetik ayırma ile %17,90 Fe2O3 tenörlü manyetik olmayan malzeme %56,80 verim ile elde edilebilmiştir. Bu şartlarda konsantrenin TiO2 tenörü %6,11 olmuştur. Çalışma sonuçları mekanik karıştırmanın kil uzaklaştırmasında yeterli olmadığını ultrason uygulaması ile ise daha başarılı sonuçlar elde edildiğini göstermiştir. Ultrason destekli kil dağıtma ve uzaklaştırma deneyleri sonucunda malzemenin %6,30'ü şlam olarak uzaklaştırılmış, malzemenin SiO2 içeriği %21,00'den %16,87'ye düşmüştür. Flotasyon deneylerinde ise yeterli bir zenginleştirme olmamıştır. 200 gr/ton R845 ve 600 gr/ton nişasta varlığında %6,37 TiO2 tenörlü bir konsantre %10,3 verim ile kazanılırken, en yüksek verim %33,20 ile 800 gr/ton R845 ve 600 gr/ton nişasta varlığında gerçekleşmiş, bu şartlarda konsantre TiO2 tenörü %6,20 olmuştur. Bu tez çalışması sonucunda titanyumun uygulanan koşullarda flotasyon yöntemiyle verimli olarak kazanılamadığını ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Titanium (Ti), an important element for many industries due to its properties such as strength, lightness, and corrosion resistance, is traditionally produced from minerals such as ilmenite and rutile. However, the limited nature of these resources and environmental concerns have necessitated the evaluation of alternative resources. One of these alternative resources is Ti-containing bauxite ore. Accordingly, in this thesis, the recovery of Ti minerals from bauxite ore containing 26.5% Fe2O3, 40.40% Al2O3, 21% SiO2, and 6.60% TiO2 located in the Gaziantep-İslahiye (Turkey) region was studied. In this context, mechanical mixing and ultrasound-assisted clay dispersion and removal, gravity separation with a Knelson concentrator, high-field, dry magnetic separation, and flotation methods were employed. In gravity separation experiments with a Knelson concentrator, the highest grade was 5.57% TiO2 at 30 kPa fluidization water pressure, while the highest recovery was 19.18% at 20 kPa. With high field intensity, dry magnetic separation, a non-magnetic material with a grade of 17.90% Fe2O3 was obtained with a recovery of 56.80%. Under these conditions, the TiO2 grade of the concentrate was 6.11%. The results of this study showed that mechanical mixing was insufficient for clay removal, while ultrasound application yielded better results. Ultrasound-assisted clay dispersion and removal experiments resulted in 6.30% of the material being removed as slime, and the SiO2 content of the material decreased from 21.00% to 16.87%. However, the flotation experiments did not yield sufficient beneficiation. While a concentrate with a grade of 6.37% TiO2 was recovered with a yield of 10.3% in the presence of 200 g/ton R845 and 600 g/ton starch, the highest yield was 33.20% in the presence of 800 g/ton R845 and 600 g/ton starch, and the concentrate TiO2 grade under these conditions was 6.20%. As a result of this thesis study, it was demonstrated that titanium could not be recovered efficiently by the flotation method under the applied conditions.