4. sınıf sosyal bilgiler dersi kültür ve miras öğrenme alanında dijital öykülere dayalı etkinliklerin akademik başarı ve motivasyon üzerine etkisi
Effects on academic success and motivation in fields of culture and legacy learning events based on digital stories in the social studies class of 4th grade
- Tez No: 971732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, dördüncü sınıf sosyal bilgiler dersi kültür ve miras öğrenme alanında dijital öykülere dayalı etkinliklerin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyon düzeyleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde yazılı metinlerin öğrencilerin ilgisini yeterince çekmediği görülmüştür. Bu çalışmanın, dijital öykülerin kullanımıyla öğrencilerin derse ilgisi, öğrenme motivasyonu ve akademik başarıları arasındaki ilişkiyi anlamada, becerilerin etkili öğretilmesinde, kazanımların amaçlarına ulaşmasında, öğrenci başarıları üzerindeki etkilerinin anlaşılmasında katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda bu deneysel çalışma, öğretmenlere, dijital teknolojileri eğitimde daha etkili bir şekilde kullanma konusunda rehberlik etmeye ve daha etkili öğrenme ortamları oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Bingöl ilinde bulunan bir devlet okulunun dördüncü sınıfında öğrenim gören 36 deney grubu ve 31 kontrol grubu olmak üzere toplam 67 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırma, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel modele göre yürütülmüştür. Kontrol grubunda dersler mevcut öğretim programına göre işlenirken, deney grubunda dijital öykülere dayalı etkinliklere göre ders tasarımları oluşturulmuştur. Araştırma verileri, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek amacıyla akademik başarı testi ve motivasyon ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda dijital öykülere dayalı etkinliklerle desteklenen sosyal bilgiler derslerinin öğrencilerin akademik başarılarını ve derse karşı motivasyonlarını arttırmada etkili olduğuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda dördüncü sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler ders başarısı ve motivasyonlarını arttırmak amacıyla derslerde dijital öykülerden yararlanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of digital story-based activities in the culture and heritage learning area of the fourth-grade social studies course on students' academic achievement and motivation levels. In today's context, written texts are often insufficient to capture students' interest. Therefore, this study is expected to contribute to understanding the relationship between students' interest in the course, learning motivation, and academic achievement through the use of digital stories, as well as to support the effective teaching of skills, the achievement of learning objectives, and the improvement of student performance. At the same time, this experimental study is intended to guide teachers in using digital technologies more effectively in education and to help create more engaging learning environments. The research was conducted with a total of 67 fourth-grade students at a public school in Bingöl province during the 2023–2024 academic year, including 36 students in the experimental group and 31 students in the control group. A pre-test–post-test control group quasi-experimental design was employed. While the lessons in the control group followed the current curriculum, the lessons in the experimental group were designed around digital story-based activities. Research data were collected through an academic achievement test and a motivation scale. The findings indicated that social studies lessons supported by digital story-based activities were effective in increasing students' academic achievement and motivation towards the subject. In this context, it is recommended that digital stories be incorporated into lessons to enhance fourth-grade students' social studies achievement and motivation studies.