Eşdeğer esaslı arazi ve arsa düzenlemesinde en iyi- en kötü yöntemin uygulanması
Appli̇cati̇on of the best-worst method i̇n equi̇valent-based i̇n land readjustment
- Tez No: 971807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BÜNYAN ÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Jeodezi ve Fotogrametri, Engineering Sciences, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, Mersin ili Akdeniz ilçesi Evci ve Sarıibrahimli mahallelerinde 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 18. maddesi uyarınca alan esaslı yapılan arazi ve arsa düzenlemesinin çok kriterli karar analizlerinden En İyi-En Kötü Yöntem (Best Worst Method-BWM) kullanarak eşdeğer esaslı modeli uygulamaktır. Çalışma alanı içerisinde yer alan kentsel donatı alanları dikkate alınarak, taşınmaz malların değerini etkileyen kriterler tespit edilerek, BWM yöntemi ile kriterlerin ağırlıkları bulunmuştur. Her bir kadastro ve imar parsellerinin ağırlıklı değeri hesaplanarak yeniden eşdeğer esaslı dağıtım gerçekleştirilmiştir. Alan esaslı yöntemde dağıtım parsel alanı temel alırken, eşdeğer esaslı yaklaşımda parselin durumu, geometrik şekli, popüler alanlara olan uzaklıkları, yola cephesi gibi çok sayıda kriter hesaba katılarak dağıtım modeli uygulanmıştır. Alan esaslı yöntem daha kolay uygulansa da parsellerin değerleri arasında adil bir dağılım sağlamada yetersiz kalmaktadır. Eşdeğer esaslı yöntem daha adil ve şeffaf bir mülkiyet dağıtımı sunmaktadır. Şehrin gelişmesinde arazilerin korunması, arsa spekülasyonlarının önüne geçilmesi, mülk sahiplerinin haklarının korunması ve sürdürülebilir arazi yönetiminin uygulanabilmesi için eşdeğer esaslı imar uygulamasının gerekliliği görülmektedir. Bu nedenle gelecekte yapılması hedeflenen imar uygulamalarının çok kriterli karar verme yöntemleriyle uygulanması daha yaygınlaşması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to implement an equivalence-based land readjustment model—using the Best–Worst Method (BWM), one of the multi-criteria decision-making techniques—for the area-based land readjustment conducted pursuant to Article 18 of Türkiye's Zoning Law No. 3194 in the Evci and Sarıibrahimli neighborhoods of the Akdeniz district, Mersin Province. Taking into account the public facility areas within the study area, the criteria affecting the value of real properties were identified, and their weights were determined through BWM. The weighted value of each cadastral and zoning parcel was then calculated, and an equivalence-based redistribution was implemented. Whereas the area-based method bases allocation solely on parcel area, the equivalence-based approach applies a distribution model that considers multiple criteria—such as parcel condition, geometric configuration, distances to points of attraction, and street frontage. Although the area-based method is easier to implement, it remains inadequate for ensuring an equitable distribution across parcel values. By contrast, the equivalence-based method offers a fairer and more transparent allocation of property rights. In the interest of urban development—through conserving land resources, curbing land speculation, protecting property owners' rights, and enabling sustainable land management—the necessity of equivalence-based land readjustment becomes evident. Therefore, it is recommended that future land readjustment practices be implemented using multi criteria decision-making methods and that the adoption of such approaches become more widespread.