Kanıt temelli öğrenme modelinin ortaokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerine etkisi
The effect of evidence-based learning model on the critical thinking tendencies of middle school students
  1. Tez No: 971806
  2. Yazar: ELİF ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL CAHİT YEŞİLBURSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kanıt temelli öğrenme modelinin ortaokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerine etkisini incelemektir. Araştırmanın modeli, eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı ikinci döneminde Ankara ilinde bir devlet ortaokulunda bulunan 24 deney grubu, 23 kontrol grubu olmak üzere toplam 47, altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplanmasında“UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği”(Kılıç & Şen) uygulanmıştır. Deney grubu öğrencilerine Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda, Etkin Vatandaşlık Öğrenme Alanı'nda yer alan, altı kazanımla ilgili hazırlanmış kanıt temelli etkinlikleri içeren ders planları, altı hafta boyunca uygulanmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine ise, Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı Etkin Vatandaşlık Öğrenme Alanı'nda yer alan kazanımları içeren sosyal bilgiler dersi, geleneksel yöntemlerle işlenmiştir. Araştırmada nicel verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmış, nitel verilerin analizi için uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu içerik analizine tabi tutulmuştur. Bu kapsamda deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin, katılım, bilişsel olgunluk ve yenilikçilik boyutları ile ölçeğin genelinde, son test puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılığın olduğu, deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine kıyasla, eleştirel düşünme eğilimi düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitel verilerin içerik analizi sonucunda öğrencilerin, kanıt temelli öğrenme modeli ile ders işlenmesini eğlenceli buldukları, en çok görsel ve video şeklinde hazırlanan kanıtlarla çalışmaktan hoşlandıkları, farklı konularda da kanıt temelli öğrenme modelinin kullanılmasına olumlu tutum sergiledikleri, kanıt temelli öğrenme modelinin öğrencilerin derse katılımlarına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda sosyal bilgiler dersinde, tüm öğrenme alanlarında görsel, video ve animasyon şeklinde olan kanıtlar, farklı öğretim yöntem ve teknikleri ile kullanılıp, sosyal bilgiler ders planlarına dahil edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the impact of the evidence-based learning model on middle school students' critical thinking dispositions. The research employed a quasi-experimental design with matched control groups. The sample consisted of 47 sixth-grade students (24 experimental, 23 control) enrolled in a public middle school in Ankara during the 2023–2024 academic year. Data were collected using the“UF/EMI Critical Thinking Disposition Scale”(Kılıç & Şen). Evidence-based lesson plans, designed around six learning outcomes within the“Active Citizenship”unit of the Social Studies Curriculum, were implemented with the experimental group over six weeks, while the control group received instruction through traditional methods. Quantitative data were analyzed using SPSS, and qualitative data obtained from semi-structured interviews were subjected to content analysis. Findings revealed statistically significant differences between the groups in terms of participation, cognitive maturity, innovativeness, and overall post-test scores, with the experimental group demonstrating higher levels of critical thinking disposition. Qualitative results further indicated that students found the evidence-based learning model engaging, particularly enjoyed working with visual and video-based evidence, and expressed positive attitudes toward its application in other subjects. The model was also found to enhance student participation in lessons. Based on these results, it is suggested that social studies lessons integrate evidence in the form of visuals, videos, and animations through diverse instructional strategies across different learning areas.