21. yüzyılda uluslararası ilişkiler açısından biyoterörizm ve mikrobiyolojik gelişmeler
Bioterrorism and microbiological developments in international relations in the 21st century
- Tez No: 971829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÜNYA BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Biyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Ulusal güvenlik stratejileri yeniden değerlendirmeye başlandıkça terör örgütleri de kendilerini geliştirmeye ve silahlarını güncellemeye devam etmektedirler. Bu silahlardan birisi de biyolojik silahlardır. Özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından dünya, bilgi paylaşımının da kolaylaşması ile bilimsel bilgide ve silah kabiliyetlerinde önemli bir artışa tanık oldu. Bilginin paylaşılması dünyayı terörize etmeyi amaçlayan bireylerin ve örgütlerin oluşturduğu tehtidi de arttırmaktadır. IŞİD (Irak İslam Şam Devleti) gibi terör örgütleri, küreselleşmenin ve bilgi paylaşımının etkilerini kötüye kullanarak küresel çapta korku yaymaya devam etmektedir. Biyolojik ajanlarla yapılacak, olası bir saldırı etkilerinin ciddiyeti göz önüne alındığında anlaşılması zor bir konudur. Bu silahlarla yapılacak saldırılar, en sıradan eylemleri(el sıkışma, ve nefes alma gibi) bile“potansiyel olarak korkunç bir ölüme yol açan zehre”dönüştürebilir. Uluslararası ilişkiler açısından biyolojik silah kullanımına ilişkin artan korku, devletleri bu tehdidi azaltmak için çeşitli stratejileri geliştirmeye zorlamıştır. Bu tezin amacı da güncel bilgiler ışığında biyolojik silah olarak kullanılabilecek mikrobiyolojik etkenlerle ilgili bilgileri derleyerek, bunların uluslararası ilişkiler açısından önemini belirtmektir.
Özet (Çeviri)
As national security strategies begin to be reevaluated, terrorist organizations continue to improve and update their weapons. One of these weapons is a biological weapon. Particularly after the September 11th attacks, the world witnessed a significant increase in scientific knowledge and weapons capabilities due to the ease of information sharing. This sharing of information also increases the threat posed by individuals and organizations seeking to terrorize the world. Terrorist organizations like ISIS (Islamic State of Iraq and the Levant) continue to exploit the effects of globalization and information sharing to spread fear globally. A potential attack with biological agents is difficult to comprehend given the severity of their impact. Attacks with these weapons can transform even the most ordinary actions (such as shaking hands and breathing) into“poisons that can potentially cause a horrific death.”The growing fear of biological weapons use in international relations has compelled states to develop various strategies to mitigate this threat. This thesis aims to compile information on microbiological agents that can be used as biological weapons, based on current knowledge, and to highlight their significance for international relations.