Türk Ceza Kanunu'nda hileli iflas suçu
The offense of fraudulent bankruptcy in the Turkish Penal Code
- Tez No: 971834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Alacak borç ilişkileri sözleşme serbestisine dayalı ve devletin müdahalesi olmayan bir kurum olsa da hukuk sisteminin cevaz vermediği hukuki muameleler sonucu iflas kararının verilmesi halinde devlet müdahalesi söz konusu olacaktır. Bu bakımdan iflas olgusunun gerçekleşmesi için hileli hareketlerde bulunmak Türk Ceza Kanunu'nda suç olarak düzenlenmiştir. Nitekim hileli iflas suçu ile korunan hukuksal menfaat alacaklıların alacak hakları ile sınırlı değildir. Hileli iflas suçu ile alacaklının alacak haklarının yanı sıra borçlunun çalışanları, ülke ekonomisi, kredi emniyeti, karşılıklı güven ve dolayısıyla kamusal menfaat de korunmak istenmiştir. Hileli iflas suçu iflas kararını da içinde barındırmaktadır. Dolayısıyla ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukuku yanında icra iflas hukuku ve ticaret hukuku bilgisi de gerektirdiğinden multidisipliner bir nitelik taşımaktadır. Tez çalışmasında ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukuku kaynakları başta olmak üzere ticaret hukuku, icra iflas hukuku gibi hukukun birçok alanına ilişkin kaynaklar incelenmiş, hileli iflas suçuna ilişkin düzenlemeler değerlendirilmiş, daha önce temas edilmeyen hususlara değinilmeye çalışılmış, Yargıtay içtihatları ışığında mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although creditor–debtor relations are primarily based on the principle of freedom of contract and are generally free from state intervention, state involvement becomes inevitable where a declaration of bankruptcy arises from legal transactions not sanctioned by the legal order. Within this framework, the Turkish Penal Code criminalizes fraudulent acts leading to bankruptcy. The protected legal interest of the offense of fraudulent bankruptcy extends beyond the creditors' rights of claim; it also encompasses the protection of the debtor's employees, the stability of the national economy, the security of credit relations, mutual trust in commercial transactions, and, ultimately, the public interest. The offense, by its very nature, presupposes the existence of a bankruptcy adjudication. Consequently, it carries a multidisciplinary character, necessitating knowledge not only of substantive and procedural criminal law, but also of enforcement and bankruptcy law as well as commercial law. This study primarily relies on criminal law and criminal procedure law sources, while also drawing upon materials from other branches of law, including commercial law and enforcement and bankruptcy law. The statutory provisions governing fraudulent bankruptcy have been examined, issues not previously addressed in the literature have been explored, and problems arising from both legislation and judicial practice have been identified in light of the jurisprudence of the Court of Cassation. Finally, potential solutions to these problems have been proposed.