Hileli ve taksirli iflas suçları (TCK.m.161 ve TCK.m.162)
Fraudulent bankruptcy and negligent bankruptcy crimes (Turkish Penal Code 161 and 162 nd. articles)
- Tez No: 291359
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İflas etmek, ticari hayatın bir gerçeğidir zira tacirler her zaman kar elde edemezler. Bu nedenle iflas etmek suç teşkil etmez. Bununla birlikte eğer bir kişi hileli veya taksirli bir biçimde iflas etmişse bu hareketler cezalandırılmalıdır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, hileli iflas (m.161) ve taksirli iflası(m.162) suç olarak tanımlamıştır. Bu suçlar, ?İflas Suçları? olarak tanımlanabilir. İflas suçları müflisin alacaklıları ve ekonomik düzene karşı işlenen bir suçtur.Türk Hukukunda, 2004 sayılı İcra İflas Kanununda da hileli ve taksirli iflas halleri düzenlenmektedir. TCK.nun 161 inci maddeye göre malvarlığını eksiltmeye yönelik hileli tasarruflarda bulunan kişi, bu hileli tasarruflardan önce veya sonra iflasa karar verilmiş olması hâlinde cezalandırılır. 162 nci maddeye göre ise tacir olmanın gerekli kıldığı dikkat ve özenin gösterilmemesi dolayısıyla iflâsa sebebiyet veren kişi, iflasa karar verilmiş olması hâlinde cezalandırılmalıdır. Bu düzenleme önceki düzenlemeden farklıdır. Eski düzenleme olan 765 sayılı TCK'.da iflas suçları mevcut olup bu suçların sadece yaptırımları düzenlenmiş ancak suçun unsurları düzenlenmemişti. Suçun unsurları İcra İflas Kanununda yer almaktaydı.Anahtar Kelimeler : İflas, taksirli iflas, hileli iflas, müflis, basiretli iş adamı
Özet (Çeviri)
Going bankrupt is a reality of commercial life; since traders can not always profit. Therefore it is obvious that going bankrupt is not a crime . However if a person goes bankrupt by fraudulently or negligent behaviours, those acts shall be punished. So in the Turkish Penal Code (Law No:5237) fraudulent bankrupt ( Art.161) and negligent bankrupt (Art.162) are criminalized. These crimes can be defined as ?Bankruptcy Crimes?. Bankruptcy crimes Bankruptcy Crimes are committed against the creditors of bankrupt and the ecenomic system. .In fact, The Bankruptcy Law ( Law No:2004) regulates fraudulent bankruptcy and negligent bankrupt cases. According to Articlee 161 ? Any person who executes fraudulent act with the intention of minimizing his assets must be punished provided that bankrupt is adjudicated before or after this fraudulent disposal of assets?. According to the 162 nd. Article ?Any person who goes to bankrupt as a result of his failure to take proper care and precautions as expected from a prudent merchant? must be punished. This regulation is different from the previous one. In fact, The Bankruptcy Law ( Law No:2004) eregulates fraudulent bankruptcy and negligent bankrupt cases. The previous Penal Code ( Law No:765) also included Bankruptcy crimes but only the sanction of crimes, not the elements of crimes. The elements of the crimes were regulated in the Banklruptcy Law.Key Words : bankruptcy, negligent bankrupt, fraudulent bankrupt, insolvent, prudent merchant