Bazı graf işlemlerinin ve bazı dendrimer yapıların sıçrama ayrıt eksantrik bağlantı indeksleri
Leap edge eccentric connectivity indices of some graph operations and some dendrimes
- Tez No: 971861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÇOLAKOĞLU HAVARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Hızlı değişen ve gelişen teknoloji ile kimyasal yapıların özellikleri hakkında bilgi edinmek için bilgisayar destekli çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan biri de kimyasal graf teorinin bir konusu olan topolojik indekslerle kimyasal yapının özelliklerinin tahmin edilmesidir. Topolojik indeks, kimyasal yapının graf teori ile modellenerek elde edilen grafın matematiksel ifadesidir. Topolojik indeksler grafın derecesine, enerjisine, graftaki iki tepe arasındaki uzaklık gibi grafın yapısal özelliklerine bağlı tanımlanmıştır. Bu projede, uzaklık kavramına bağlı yeni tanımlanmış bir topolojik indeks çalışılacaktır. Bu indeks, leap dış merkezli bağlantı indeksinin ayrıt versiyonu ve ayrıca ayrıt dış merkezli bağlantı indeksinin leap versiyonu olan leap ayrıt dış merkezli bağlantı indeksidir. Bu projede, iki grafın toplama işlemiyle elde edilen grafın, grafların seri toplanmasıyla elde edilen grafın ve bazı dendrimer yapıların leap ayrıt dış merkezli bağlantı indeksleri bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
With the rapidly changing and developing technology, computer-aided studies are being carried out to obtain information about the properties of chemical structures. One of these is the estimation of the properties of chemical structures with topological indices, which is a subject of chemical graph theory. Topological index is the mathematical expression of the graph obtained by modeling the chemical structure with graph theory. Topological indices are defined depending on the structural properties of the graph such as the degree, energy, and distance between two vertices in the graph. In this project, a newly defined topological index based on the concept of distance will be studied. This index is the edge version of the leap eccentric connectivity index and the leap edge eccentric connectivity index, which is also the leap version of the edge eccentric connectivity index. In this project, the leap eccentric connectivity indices of the graph obtained by the addition of two graphs, the graph obtained by the serial addition of graphs, and some dendrimer structures will be found.