Bazı türetilmiş grafların komşuluk matrisleri ve statü indeksleri
Adjacency matrices and status indices of some derived graphs
  1. Tez No: 937738
  2. Yazar: BERKE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN YURTTAŞ GÜNEŞ, PROF. DR. İSMAİL NACİ CANGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde bazı türetilmiş grafların komşuluk, bitişiklik ve mesafe matrisleri elde edilmiş ve bu matrisler yardımıyla grafların statü indeks hesaplamaları ele alınmıştır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, graflarla ilgili temel tanımlara, grafların kullanım alanlarına, graf türlerine ve grafların matrislerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, grafların komşuluk, bitişiklik ve mesafe matrisleri arasındaki dönüşümler yardımıyla S1 ve S2 statü indeks hesapları verilmiştir. Üçüncü bölümde ise graf türlerinin çekirdek, gölge ve görüntü graflarının ve graf işlemlerinin komşuluk matrisleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, neighborhood, adjacency and distance matrices of some derived graphs are obtained and status index calculations of graphs are discussed with the help of these matrices. This thesis consists of three parts. In the first part, basic definitions about graphs, usage areas of graphs, graph types and graph matrices are given. In the second part, S1 and S2 status index calculations are given with the help of transformations between neighborhood, adjacency and distance matrices of graphs. In the third part, neighborhood matrices of core, shadow and image graphs of graph types and graph operations are found.