Sınıflandırma yöntemleri ve sağlık araştırmalarında uygulamaları
Classifications methods and applications in health research
- Tez No: 971866
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada veri madenciliği sınıflandırma yöntemleri ele alınmış, buna ilişkin olarak; J48, k-en yakın komşuluk (KNN), Lojistik Regresyon (LR), Naive Bayes (NB), Random Forest (RF) ve Destek Vektör Makineleri (SVM) sınıflandırma yöntemi algoritmaları incelenmiştir. Ayrıca çalışmada kullanılan yazılım programlarından, WEKA, RapidMiner ve Orange programları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın amacı, farklı sınıflandırma yöntemlerini farklı yazılım programları kullanarak algoritmaların performanslarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın uygulama bölümü Mendeley data sitesinden UCTH Breast Cancer veri seti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri seti 120'si iyi huylu 93'ü kötü huylu tümör teşhisi konulan toplam 213 meme kanseri hastası gözleminden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlara göre kullanılan yazılım programları birbirine yakın sonuçlar vermekle birlikte, doğruluk ölçütüne göre en yüksek değer, %95.71 ile WEKA programında uygulanan KNN algoritması olmuştur. Yine WEKA programında uygulanan KNN algoritması, %97.6 duyarlılık ölçütü değeri ile, %96.4 F-ölçütü değeri ve %91.1 kappa istatistiği değeri ile en yüksek sonucu vermiştir. %97.3 sonucu ile kesinlik ve %96.4 sonucu ile özgünlük ölçütüne göre WEKA yazılımındaki Random Forest en yüksek değerlere sahip olmuştur. ROC eğrisi altında kalan alana göre (AUC) en yüksek değeri %98.1 ile WEKA'da uygulanan Lojistik Regresyon yöntemi vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, data mining classification methods were discussed, specifically focusing on the algorithms J48, k-Nearest Neighbors (KNN), Logistic Regression (LR), Naive Bayes (NB), Random Forest (RF), and Support Vector Machines (SVM). Additionally, information was provided on the software tools used in the study, namely WEKA, RapidMiner, and Orange. The aim of the study is to compare the performance of different classification algorithms using various software tools. The application part of the study was conducted using the UCTH Breast Cancer dataset obtained from the Mendeley Data repository. The dataset consists of observations from 213 breast cancer patients, 120 diagnosed with benign tumors and 93 with malignant tumors. According to the results obtained, although the software tools produced relatively similar outcomes, the highest accuracy rate was achieved using the KNN algorithm implemented in WEKA, with a value of 95.71%. The same algorithm in WEKA also yielded the highest values in terms of sensitivity (97.6%), F-measure (96.4%), and kappa statistic (91.1%). In terms of precision (97.3%) and specificity (96.4%), the Random Forest algorithm in WEKA showed the best performance. Regarding the area under the ROC curve (AUC), the highest result was obtained with Logistic Regression in WEKA, with a value of 98.1%.