Kazvinî'nin 'Acâibü'l-Mahlûkât'ı (çeviri-inceleme-değerlendirme)
Qazwini's 'Aja'ib al-Makhlukat (translation-review-evaluation)
  1. Tez No: 971939
  2. Yazar: ÖZNUR ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AĞARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
13. yüzyıl İran bölgesinin önemli coğrafyacılarından biri olan Kazvinî, 'Acâibü'l-Mahlûkât ve Garâ'ibü'l-Mevcûdat adlı eseriyle tanınmıştır. Bu eser, İslâm dünyasının en bilinen metinleri arasında yer almakta olup kozmografik bir anlayışla kaleme alınmıştır. Kazvinî, Belh okulu geleneğini takip etmiş ve eserini bu geleneğe bağlı olarak oluşturmuştur. Kazvinî'nin 'Acâibü'l-Mahlûkât eserindeki disiplinler arası yaklaşımı, onun dönemindeki İslâm bilim geleneğinin zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtır. Eserinde coğrafya, din, kozmografya, astronomi, mineraloji ve botanik gibi birçok bilim alanını bir araya getirerek okuyucularına kapsamlı bir bilgi sunmuştur. Ayrıca, daha önceki bilim insanlarının eserlerine atıfta bulunarak bu bilgilerin sürekliliğini ve gelişimini de sağlamıştır. Kazvinî'nin, Aristo'ya (m. öl. 384-322) isnat edilen Kitâbu'l-Ahcâr ve Batlamyus'un (öl. 168 [?]) Mâcistî'si başta olmak üzere Hipokrat (m. öl. 460 [?]-375 [?]), Mes'ûdî (öl. 345/956), Mühellebî (öl. 380/990), İbn Sînâ (öl. 428/1037), Bîrûnî (öl. 453/1061), Nizâmülmülk (öl. 485/1092) ve Gırnâtî (öl. 565/1169) gibi önemli düşünürlerin eserlerinden faydalanması, onun bilimsel birikiminin bir parçası olduğunu gösterir. Bu durum, hem kendisinden önceki bilgi birikiminin korunmasına hem de sonraki nesiller için değerli bir referans kaynağı oluşturmasına katkı sağlamıştır. Özellikle, bu eserlerdeki bilgiler ve gözlemler günümüze kadar ulaşmış ve bilim tarihine ışık tutmuştur. Kazvinî'nin eserinin, Şeyhürrabve Dımaşkî'nin (öl. 727/1327) Nuhbetü'd-Dehr fî 'Acâ'ibi'l-Ber ve'l-Bahr'ı ve İbnü'l-Verdî'nin (öl. 861/1457 [?]) Harîdetü'l-ʿAcâʾib ve Ferîdetü'l-Garâʾib'i gibi başka bilim insanlarının eserleriyle benzerlik göstermesi, onun bilgi akışındaki yerini de pekiştirir. Bu eserlerin karşılaştırılması, o dönemdeki bilimsel düşüncenin gelişimini anlamak bakımından önemlidir. Kazvinî'nin bu eseri, geniş kapsamı ve içerdiği çeşitli ilim dallarıyla, dönemin en önemli ansiklopedik eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Eserin yapısı ve içeriği, o dönemdeki bilgi birikiminin zenginliğini yansıtmakta ve okuyucuya çok yönlü bir bakış açısı sunmaktadır. Eser dört mukaddime, iki makale ve bir hâtime üzerine tertip edilmiştir. Dört mukaddime, eserin mahiyetini ve genel çerçevesini belirleyen bölümler olarak öne çıkar. Bu mukaddimeler, okuyucuya eserin amacı ve kapsamı hakkında bilgi verir. İlk bölümler, Kazvinî'nin bilim anlayışını ve kullandığı yöntemleri de açıklamaktadır. Birinci Makale ulvviyât'tır. Bu bölüm, ayüstü âlem konularını içerir ve on üç nazara ayrılmıştır. Burada, gökyüzü, yıldızlar, gezegenler ve kozmolojik kavramlar gibi konular ele alınır. Kazvinî, bu bilgileri döneminin astronomi ve kozmografi bilgileriyle birleştirerek sunar. İkinci Makale, sufliyyât'tır. Bu bölüm, ayaltı âlem ile ilgilidir ve altı nazardan oluşur. İçeriğinde, yer altı kaynakları, mineraller, bitkiler ve hayvanlar gibi konular yer alır. Kazvinî, bu makalede doğa ve canlılar hakkında gözlemlerine dayanan bilgiler verir. Hâtime, sonuç bölümüdür. Eserin bu bölümünde, adalarda ve karalarda görülen ilginç insan, hayvan ve garip yaratıklara dair rivayetler yer alır. Bu bölüm, eserin hikâye ve efsanelerle zenginleştirildiğini gösterir ve okuyucunun hayal gücünü harekete geçirir. Kazvinî'nin 'Acâibü'l-Mahlûkât ve Garâ'ibü'l-Mevcûdat adlı eserinin Osmanlı döneminde geniş bir okuyucu kitlesi bulması eserin önemini ve etkisini açıkça göstermektedir. Eser, dönemin ilgisini çeken çok çeşitli konuları kapsamaktadır. Kozmografi, astronomi, botanik, hayvanlar âlemi ve mineraloji gibi alanlardaki açıklamalarıyla ansiklopedik bir kaynak niteliğindedir. Diğer yandan Kazvinî'nin evren tasavvuru, İslâm dünyasındaki bilimsel düşüncenin bir yansımasıdır. Osmanlı dönemi âlimleri ve okuyucuları, bu tür eserlerdeki kozmografik bilgilere yalnızca bilimsel bir kaynak olarak değil, aynı zamanda dini ve kültürel bir rehber olarak da yaklaşmışlardır. Bu bağlamda Osmanlılar, İslâm dünyasındaki bilimsel geleneği sürdürüp geliştirmiştir. Bu entelektüel atmosfer, Osmanlılar'ın Kazvinî'nin eseri gibi çalışmalara olan ilgisini artırmıştır. Eserin Türkçe'ye çevrilerek yaygınlaştırılması ise, halk arasında da popüler olmasını sağlamış; böylece bilimsel düşünce ile kültürel hayat arasındaki etkileşim güçlenmiştir. Bu etkileşim sonrası müellifin eseri birçok bilgin tarafından tercüme edilmiştir. Bunlar arasında Yazıcıoğlu Ahmed Bîcan'ın (öl. 870/1466'dan sonra) çalışması, eserin Osmanlı kültür ve bilim hayatındaki yerini daha da güçlendirmiştir. Bîcan, tercüme sürecinde kendi yorum ve eklemeleriyle eseri zenginleştirmiştir. Bu, okuyucunun ihtiyaçlarına ve ilgisine daha uygun hale getirilmesini sağlamıştır. Tercüme esnasında kullanılan dil ve anlatım tarzı, metni daha edebi bir hale getirmiş, bu da meraklı okuyucu için eseri ilgi çekici hale getirmiştir. Kazvinî'nin 'Acâibü'l-Mahlûkât ve Garâ'ibü'l-Mevcûdat eserinin çeşitli bilim dallarına katkılarını ortaya koymak için yapılan bu tez, hem tarihsel hem de akademik bir çerçeve oluşturma gayretindedir. Eserin değerini ortaya koymak için öncelikle Kazvinî'nin yaşamı, dönemi ve eserinin yazılış amacı hakkında bilgi verme ihtiyacı duyulmuştur. Ardından eserin bilimsel altyapısının zenginliğini göstermek maksadıyla Kazvinî'nin eserinde atıfta bulunduğu kaynakları belirlenip, bu kaynakların eserin içeriğine olan etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Arapça ve Türkçe iki nüsha arasında anlam, içerik ve üslup bakımından karşılaştırmalar yapılarak iki versiyon arasındaki temel farklılıklar okuyuculara sunulmuştur. Ardından, müellifin metodu ve eserin dünya ile ülke genelinde bulunan nüshaları hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmanın, ülkemizde coğrafya ve kozmografya alanında çalışan araştırmacılar için kaynak niteliği taşıyacağı düşüncesindeyiz. Bu yönüyle söz konusu iki alanda ülkemizdeki ilmi birikimin zenginleşmesine katkıda bulunmuş olmak ve bilhassa Ortaçağ Müslüman coğrafya ve kozmografyacılığının daha iyi tanınmasına ve anlaşılmasına katkı sağlamak çalışmamızın başlıca kazanımları arasında sayılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Qazwini, one of the most important geographers of the 13th century in Iranian region, known for his work titled 'Aja'ib al-Makhlukat and Ghara'ib al-Mawdjudat. This work is among the most well-known texts of the Islamic world and was written with a cosmographic understanding. Qazwini followed the tradition of the Balkhi created his work in accordance with this tradition. Qazwini's interdisciplinary approach in his work 'Aja'ib al-Makhlukat reflects the richness and diversity of the Islamic scientific tradition of his time. In his work, he brought together many scientific fields such as geography, cosmography, astronomy, mineralogy and botany, and presented comprehensive information to his readers. Moreover, by referring to the works of previous scientists, he ensured the continuity and development of this knowledge. Qazwini's Kitab al-Ahcar attributed to Aristotle (d. 384-322) and Ptolemy's (d. 168 [?]) Macisti, as well as Hippocrates (d. 460 [?])-375 [?]), Massoud (d. 345/956), Muhallabi (d. 380/990), Ibn Sina (d. 428/1037), Biruni (d. 453/1061), the fact that he benefited from the works of important thinkers such as Nizam al-Mulk (d. 485/1092) and Gharnati (d. 565/1169) shows that it was a part of his scientific knowledge. This situation has contributed to both preserving the previous knowledge and creating a valuable reference source for subsequent generations. Especially, the information and observations in these works have survived to the present day and shed light on the history of science. Qazwini's work, Shaykh al-Rabwa Dimashki's (d. 727/1327) Nuhkbat ad-Dahr fi 'Aja'ib al-Barr wal-Bahr and Ibn al-Wardi's (d. 861/1457 [?]) its similarity with the works of other scientists such as Kharidat al-ʿAjaʾib and Faridat al-Gharaʾib also reinforces its place in the flow of knowledge. Comparing these works will help us understand the development of scientific thought in that period in terms ofis important. This work of Qazwini is considered one of the most important encyclopedic works of the period, with its wide scope and various branches of science. The structure and content of the work reflect the richness of knowledge of that period and offer the reader a versatile perspective. The work is organized on four introductions, two articles and a hatime. The four introductions stand out as the sections that determine the nature and general framework of the work. These introductions give the reader information about the purpose and scope of the work. The first chapters also explain Qazwini's understanding of science and the methods he used. The first article is ulviyyat. This section includes the subjects of the superlunar world and is divided into twelve perspectives. In here, topics such as the sky, stars, planets and cosmological concepts are discussed. Qazwini presents this information by combining it with the astronomy and cosmography information of his period. The second article is sufliyyat. This section is related to the sublunar world and consists of six evil eyes. It includes topics such as underground resources, minerals, plants and animals. In this article, Qazwini gives information about nature and living things based on his observations. Hatima is the conclusion part. This part of the work contains narrations about interesting people, animals and strange creatures seen on the islands and lands. This section shows that the work is enriched with stories and legends and stimulates the reader's imagination. The fact that Qazwini's work 'Aja'ib al-Makhlukat and Ghara'ib al-Mawdjudat found a wide readership during the Ottoman period learly shows the importance and influence of the work. The work covers a wide range of topics of interest of the period. It is an encyclopedic source with its explanations in fields such as cosmography, astronomy, botany, animal kingdom and mineralogy. On the other hand, Qazwini's conception of the universe is a reflection of scientific thought in the Islamic world. Scholars and readers of the Ottoman period approached the cosmographic information in such works not only as a scientific source but also as a religious and cultural guide. In this context, the Ottomans continued and developed the scientific tradition in the Islamic world. This intellectual atmosphere has increased the interest of the Ottomans in studies such as Qazwini's work. The dissemination of the work by translating it into Turkish has made it popular also among the public, thus the interaction between scientific thought and cultural life has been strengthened. After this interaction, the author's work has been translated by many scientist. Among theme, Yazidji-oghlu Ahmed Bidjan's work (d. after 870/1466), his work has further strengthened the place of the work in Ottoman cultural and scientific life. Bidjan has enriched the work with his own interpretations and additions during the translation process. This has enabled it to be made more suitable to the needs and interest of the reader. The language and expression style used during translation have made the text more literary. this has made the work interesting for the curious reader. This thesis, which was conducted to reveal the contributions of Qazwini's work 'Aja'ib al-Makhlukat and Ghara'ib al-Mawdjudat to various branches of science, endeavors to create both a historical and academic framework. In order to reveal the value of the work, it was necessary to first provide information about Qazwini's life, period and the purpose of writing his work. Then, in order to show the richness of the scientific infrastructure of the work, the sources that Qazwini referred to in his work were determined and the effect of these sources on the content of the work was tried to be evaluated. Comparisons were made between the two copies in Arabic and Turkish in terms of meaning, content and style, and the fundamental differences between the two versions were presented to the readers. Then, information is provided about the author's method and the copies of the work found throughout the worldwide and the country. We are on the opinion that this study will be a resource for researchers working in the fields of geography and cosmography in our country. In this respect, contributing to the enrichment of the scientific accumulation in our country in these two areas and contributing to the better recognition and understanding of medieval Muslim geography and cosmography in particular should be considered among the main achievements of our work.