Şahnahan Deresi ve Sultansuyu Çayı (Malatya) su kalitesinin fiziko-kimyasal parametreler kullanılarak belirlenmesi
Determination of water quality of Şahnahan Stream and Sultansuyu Stream (Malatya) using physical-chemical parameters
- Tez No: 971973
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
Özet
örnekleme istasyonundan mevsimsel olarak toplanan sularda 14 fiziko-kimyasal parametre (ÇO, SS, EC, pH, AKM, NH4-N, NO3-N, TN, PO4-P, TP, KOİ, SO4, Ca ve Mg) ile 10 metalin (As, Cd, Cr, Co, Cu, Fe, Mn, Ni Pb ve Zn) düzeylerini belirlemek ve çeşitli indeksler kullanarak her iki akarsuyun su kalitesini değerlendirmek için yapılmıştır. Şahnahan Deresi'nde en düşük ortalama ÇO düzeyi ile en yüksek ortalama EC, TN, TP, PO4-P, AKM, KOİ ve SO4 düzeyleri Malatya Organize Sanayi bölgesinden gelen atık suların akarsuya deşarj edildiği bölgenin hemen aşağısında yer alan B2 istasyonunda kaydedilmiştir. Sultansuyu Çayı'nda ise sadece AKM, Pb ve SO4 düzeyleri istasyonlar arasında istatiksel olarak önemli değişimler sergilemiştir (P <0,05). Hem Şahnahan Deresi hem de Sultansuyu Çayı'nda kaydedilen ortalama As, Fe ve Pb değerlerinin içme suyu kalite kriterleri tarafından izin verilen değerleri geçtiği tespit edilmiştir. Ayrıca her iki akarsuyun ortalama Cd ve Pb konsantrasyonlarının sucul yaşamın korunması için tatlı su kriterlerinden“sürekli konsantrasyon kriteri”değerini geçtiği görülmüştür. Sağlık risk değerlendirme sonuçları da suyun içilmesi ile metallere maruz kalma sonucunda her iki akarsuda da As elementinin insanlar üzerinde kanser-dışı ve karsinojenik risklerin oluşturabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada kullanılan su kalite indeksleri (WQI, NPI, OPI ve RPI) Şahnahan Deresi'nin B1 istasyonu hariç diğer istasyonlarında özellikle B2 istasyonunda önemli bir kirlilik olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşın, Sultansuyu Çayı örnekleme istasyonlarının genel olarak yüksek su kalitesine sahip olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to determine the levels of 14 physicochemical parameters (DO, WT, EC, pH, TSS, NH4-N, NO3-N, TN, PO4-P, TP, COD, SO4, Ca and Mg) and 10 metals (As, Cd, Cr, Co, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, and Zn) in water samples seasonally collected from four sampling stations in the Şahnahan Stream and Sultansuyu Stream, which flow into the Tohma River. It also sought to evaluate the water quality of both streams using various indices. In the Şahnahan Stream, the lowest average DO levels and the highest average EC, TN, TP, PO4-P, TSS, COD and SO4 levels were recorded at station B2, located just downstream from where wastewater from the Malatya Organized Industrial Zone is discharged into the stream. In the Sultansuyu Stream, only TSS, Pb and SO4 levels showed statistically significant variations among stations (P < 0.05). It was determined that the average As, Fe, and Pb values recorded in both the Şahnahan Stream and the Sultansuyu Stream exceeded the values permitted by drinking water quality criteria. Furthermore, the average Cd and Pb concentrations in both streams were found to exceed the“continuous concentration criterion”from the freshwater criteria for the protection of aquatic life. Health risk assessment results also indicated that exposure to metals through drinking the water in both streams could pose non-carcinogenic and carcinogenic risks to humans due to the element As. The water quality indices (WQI, NPI, OPI, and RPI) used in this study revealed significant pollution in the Şahnahan Stream, particularly at station B2, with the exception of station B1. In contrast, the sampling stations of the Sultansuyu Stream were generally determined to have high water quality.