The effect of working memory supporting strategies on primary school second year students' perceptions of number sense and mathematics self-efficacy
Çalışma belleği destekleyici stratejilerin ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin, sayı duyusu ve matematik öz-yeterlilik algılarına etkisi
- Tez No: 931479
- Danışmanlar: PROF. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı; Gagne Öğretim Durumları modeline dayalı öğretimde çalışma belleğini destekleyici stratejilerin öğrencilerin matematikteki sayı hissi ve öz yeterlik algılarına etkisini araştırmaktır. Çalışma belleği, çocukların matematik öğreniminin ve performansının temelini oluşturmaktadır (Geary, Hoard, Nugent ve Bailey, 2012; LeFevre, DeStefano, Coleman ve Shanahan, 2005; Raghubar, Barnes ve Hecht, 2010). Matematik becerilerinin gelişiminde, çalışma belleğinin sözel sayma (Geary Hoard, Byrd-Craven ve DeSoto, 2004; Krajewski ve Schneider, 2009), matematiksel kuralların doğrudan bellekten getirilmesi (Barrouillet ve Lépine, 2005), uygun çözüm stratejisini seçme (Bull ve Scerif, 2001; DeStefano ve LeFevre, 2004), karmaşık matematiksel problemlerin adımlarını izleme (Imbo, Vandierendonck ve De Rammelaere, 2007a; Imbo, Vandierendonck ve Vergauwe, 2007b) ve zihinden işlem yapma sırasında ara hesaplamaların yapılması (Adams ve Hitch, 1997) gibi süreçleri etkilediği ve desteklediği düşünülmektedir. Sayı hissi de kişinin sayılar, işlemler ve sayıları içeren günlük durumları ele alma becerisidir. Bu beceri, sayısal problemleri ele almak için etkili ve esnek stratejilerin geliştirilmesi için kullanılmaktadır. Sayı hissi aritmetik öğretimin üç temel yönünden biri olarak görülmektedir. Bu üç temel yönden diğer ikisi hesaplama yapma ve problem çözmedir.Bu çalışmanın amacı çalışan belleği destekleyici stratejiler ile ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin sayı hissi algılarının ne ölçüde geliştiğini araştırmaktır. Buna ek olarak yapılan çalışmalar sayesinde de matematik dersine yönelik öz yeterlik algısının nasıl değiştiğini görmektir. Çalışmada yarı deneysel desenlerden“ön test-son test kontrol gruplu model”kullanılmıştır. Araştırma, 2021–2022 öğretim yılında İstanbul'da özel bir ilköğretim Okulu'nda 2. sınıfa devam eden 39 öğrenciyle yürütülmüştür. Katılımcılara, çalışan belleğin, merkezi yürütücü, fonolojik döngü ve görsel-uzamsal öğelerine ilişkin kapasitelerini ölçmek için Çalışma Belleği Ölçeği, sayı hissi algılarını ölçmek için Sayı Hissi Ölçeği ve matematik dersine yönelik algılarını ölçmek için Matematik Özyeterlik Algısı Ölçeği uygulanmıştır. Bu çalışmada, tanımlayıcı istatistikler, normallik analizi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon sıralı fark testi, Levene testi, bağımsız örneklem t-testi, bağımlı örneklem t-testi ve korelasyon analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Gagné'nin Öğretim Durumları Modeli'ne Dayalı Çalışma belleğini destekleyici stratejilerle hazırlanan tasarımın öğrencilerin matematikte sayı hissi becerilerinde ve matematiğe yönelik özyeterlik algılarında deney grubu lehine istatistiksel fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the design created in accordance with Gagne's Instructional Model and by including memory supporters in the cognitive strategy stimuli suggested by the theory and supporting working memory on students' number sense and self-efficacy perceptions in mathematics. Working memory forms the basis of children's mathematics learning and performance (Geary, Hoard, Nugent, & Bailey, 2012; LeFevre, DeStefano, Coleman, & Shanahan, 2005; Raghubar, Barnes, & Hecht, 2010). In the development of mathematical skills, working memory is used for verbal counting (Geary Hoard, Byrd-Craven, & DeSoto, 2004; Krajewski & Schneider, 2009), retrieval of mathematical rules directly from memory (Barrouillet & Lépine, 2005), choosing the appropriate solution strategy (Bull & Scerif, 2001; DeStefano & LeFevre, 2004), following the steps of complex mathematical problems (Imbo, Vandierendonck, & De Rammelaere, 2007a; Imbo, Vandierendonck, & Vergauwe, 2007b), and performing intermediate calculations during mental processing (Adams & Hitch, 1997). Number sense is the ability to handle numbers, operations and everyday situations involving numbers. This skill is used to develop effective and flexible strategies for handling numerical problems. Number sense is seen as one of the three fundamental aspects of arithmetic teaching. The other two of these three aspects are calculation and problem solving.This study investigates to what extent second-grade primary school students' number sense perceptions improve with strategies that support working memory. In addition, thanks to the studies conducted, it was also found out how the perception of selfefficacy towards mathematics course changed.“Pretest-posttest control group model”, one of the quasi-experimental designs, was used in the research. The study was conducted with 39 students attending the 2nd grade at a private primary school in Istanbul in 2021-2022 academic year. Necessary permissions were obtained for the experimental application and data collection. The participants were administered the Working Memory Scale to measure their capacities related to the central executive, phonological loop and visuospatial elements of working memory, the Number Sense Scale to measure their number sense perceptions, and the Mathematics Self-Efficacy Perception Scale to measure their perceptions of mathematics course. According to the findings obtained from the research, it was seen that the design prepared with strategies supporting working memory based on Gagné's Instructional Situations Model showed a statistically difference in favour of the experimental group in students' number sense skills in mathematics and self-efficacy perceptions towards mathematics. In this study, descriptive statistics, normality analysis, and statistical methods such as the Mann-Whitney U test, Wilcoxon signed-rank test, Levene's test, independent samples t-test, paired samples t-test, and correlation analysis were employed.