Jandarma teşkilatı personelinin orman yangınlarına ilişkin algısı
Perception of gendarmerie personnel on forest fires
  1. Tez No: 972003
  2. Yazar: YASİN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SELMAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'nin orman yangınlarına karşı yüksek risk taşıyan bölgelerinde Jandarma Teşkilatı'nın orman yangınlarıyla mücadeledeki rolünü, etkinliğini ve karşılaşılan sorunları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Orman yangınları yalnızca ekolojik sistemler üzerinde değil aynı zamanda ekonomik ve sosyal yapılar üzerinde de ciddi tehditler oluşturan bir afet türüdür. Jandarma Teşkilatı'nın yangın önleme, müdahale ve iyileştirme süreçlerindeki katkılarının kapsamlı bir şekilde incelenmesi büyük önem arz etmektedir. Tez çalışması kapsamında nicel yöntemlerle toplanan veriler, t testi, ANOVA ve Açıklayıcı Faktör Analizi ile değerlendirilmiş; Ege, Akdeniz ve Güney Marmara bölgelerinde görev yapan 304 jandarma personeliyle yapılan anketlerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, jandarma teşkilatının orman yangınlarıyla mücadelede kritik bir görev üstlendiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte eğitim eksiklikleri, teknolojik altyapı yetersizlikleri ve halkın bilinç düzeyindeki düşüklük mücadeledeki en önemli engeller olarak tespit edilmiştir. Bulgular, Orman Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı arasındaki iş birliğinin orman yangınlarına müdahaledeki etkinliği artırmadaki kilit rolünü vurgulamaktadır. Ayrıca saha tecrübesinin önemine dikkat çekilerek en az iki yıl süreyle yangın bölgelerinde görev yapmanın personelin bilgi ve deneyim düzeyini artırmada kritik bir faktör olduğu görülmüştür. Sonuç olarak jandarma teşkilatının orman yangınlarıyla mücadelesindeki etkinliğini artırmak için eğitim programlarının yaygınlaştırılması, teknolojik donanımın geliştirilmesi, halkı bilinçlendirme faaliyetlerinin artırılması ve kurumsal iş birliklerinin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the role, effectiveness and problems encountered by the Gendarmerie Organization in the fight against forest fires in the regions of Turkey with high risk of forest fires. Forest fires are a type of disaster that poses serious threats not only to ecological systems but also to economic and social structures. It is of great importance to comprehensively examine the contributions of the Gendarmerie Organization in fire prevention, intervention and improvement processes. Within the scope of the thesis study, the data collected by quantitative methods were evaluated by t test, ANOVA and Exploratory Factor Analysis and the data obtained from 304 gendarmerie personnel serving in the Aegean, Mediterranean and South Marmara regions were analyzed. The findings of the study reveal that the gendarmerie organization personals undertake a critical task in the fight against forest fires. However, training deficiencies, technological infrastructure inadequacies and low level of public awareness were identified as the most important obstacles in the fight against forest fires. The findings emphasize the key role of cooperation between the General Directorate of Forestry (OGM) and the Gendarmerie General Command (JGK) in increasing the effectiveness of forest fire response. Moreover, the importance of field experience was emphasized and it was seen that serving in fire zones for at least two years was a critical factor in increasing the knowledge and experience level of the personnel. In conclusion, in order to increase the effectiveness of the gendarmerie in fighting forest fires, training programs should be expanded, technological equipment should be improved, public awareness raising activities should be increased and institutional cooperation should be strengthened.