Türk tarımının temel sorunları ve tarım politikaları
  1. Tez No: 97202
  2. Yazar: HALİL TAMYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET İnsanların gıda ihtiyacını sağlayan tanm,dünya nüfusunun artışıyla önemini daha da artırmıştır. Teknolojik gelişmeyle birlikte tarım ürünlerinde üretim artışı sağlanırken, dünya kaynakların adaletsiz ve bilinçsiz dağılımı insanların açlık sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Bugün ülkemiz tanınma olan ilgisizlik, tarımın ülke ekonomisindeki öneminin giderek azalmasına neden olmuştur. Ülkemiz tarımı bir çok sorunlar içermektedir. Bunlar genelde tarımsal işletmelerin çok parçalı ve dağınık olması, yetersiz teknoloji, eğitim eksikliği ve mülkiyet adaletsizliği vb. seklinde özetleyebiliriz. Türkiye de tarımsal.destekleme politikaları, fiyat destekleme ve girdi sübvansiyonu şeklinde kendini göstermektedir. Taran sektörüne yapılan desteklemelerin, politik oy kaybetme kaygısı içermesi tarımın gelişmemesine ve yanlış yönlendirilmesine neden olmuştur. Globalleşen dünya ile birlikte ülkemizin Avrupa Birliğine giriş sürecinde, Ortak Taran Politikası yönünde çalışmaları halen devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Agriculture that meets men's basic needs rises as global population grows.While there is a parallel improvement trend in technology and production of agricultural products,unfair distribution of global resources causes people encounter some serious problems like hunger.Nowadays,insufficient concern to agriculture in our country,has become a major reason for decreasing concern in agriculture in country's economy.Our country's agricalture has many problems. They are multiparted and very dispersed,insufficient technological oppurtunities,non-gramacy and unfair distribution of land and property etc. In our country,agricultural support policies is based on floor prices and import substitution. Supports made on agricultural sector is deeply proportional to fear of loosing votes among politicians and thus it causes agriculture to stop improving.In parallel with world's globalization and while entering European Union there are great improvements in common agricultural policies.