Sivil toplum kavramı ve Türkiye değerlendirmesi
Civil society and its appreciation on Turkey
  1. Tez No: 97201
  2. Yazar: SEMİH EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAVİ TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada sivil toplum kavramının moderniteden günümüze değişimi üzerinde durulmaktadır. Değişimin sosyal hareketlerin artışı ve farklılıkların kamusal alanda kendilerini politik anlamda ifade etmesine bağlı olarak gerçekleştiği belirtilmektedir. Katılıma mekanizmalarının güçlenmesi sivil topluma ve sivil toplum-devlet ilişkisine önemli etkide bulunmaktadır. Bu etkiler ulus devletin anayasal-kurumsal yapısını ve politikalarını demokratik eksende yeniden ele almayı gerektirebilmekte ve sivil toplumun da kendi içinde ne kadar çoğulcu olabildiğinin sorgulama yolunu açmaktadır. Türkiye'de de global-yerel etkileşimi bağlamında, yurttaşlığın çoğulluk ve daha etkin katılımcılık konularında bir değişim geçirdiği görülmektedir. Bu da ulus-devlet içerisinde devlet-birey ve devlet-sivil toplum ilişkilerini demokratik düzlemde yeniden tartışılmasına yol açabilmektedir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this paper, that insisted on the changing of civiş society, from Modernity to today. It stated that this changing occuring at this time, because of social movements increase and differentiations who identified themselves also in politics, in public sphere. The effect of participation systems has important effect on civil society and the relationship between civil society and state. These effects can be required that dealing with the constitutional-institutional structure of nation-state and its politics in democratic axis again and made us examined if civil society is pluralist. Also in Turkey, in global -local exchange, it is seen that the citizenship is changing on the subject of plurality and more effective participation. This can be lead to argued again that the relations between state and person and, state and civil society on democratic platform.