Evaluating the effectiveness of SDN-based IoT security
SDN tabanlı IoT güvenliğinin etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 972074
  2. Yazar: YOUSEF IBRAHIM ABDALLA MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) yaygınlaşması, akıllı tarım, akıllı evler ve uzaktan sağlık hizmetleri gibi yenilikler sağlayarak hayatımızda olan her şeyi güçlü bir şekilde etkilemiştir. Bu cihazların sayısı ve kullanım alanları hızla arttıkça, birbirlerine bağlı cihazlardan oluşan bu büyük ağların oluşturduğu riskler için etkili saldırı tespit ve önleme yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Dağıtık Hizmet Reddi Saldırıları (DDoS), Ortadaki Adam Saldırısı (MITM) gibi siber saldırıları önlemek için akıllı ev sistemlerinde Yazılım Tanımlı Ağların (SDN) kullanılması önerilmiştir. Önerilen sistemde, herhangi bir saldırganın ağa bağlanmasını önlemek için SDN kontrolcüsünde güvenlik duvarı kullanılmış ve ev cihazları Statik IP adresleri kullanılarak kontrolcüye kaydedilmiştir. Önerilen yaklaşımın verimliliğini değerlendirmek üzere ağ yapısı, sanal makine (VM) üzerinde çalışan Mininet üzerinde kurulmuş ve işletilmiştir. Önerilen yöntem DDoS saldırılarını reddedebilmekte ve ağda bir saldırı olduğunu ağ yöneticisine bildirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The exposure of the Internet of Things (IoT) in the last years has strongly affected everything around us in our life by providing innovations like smart farming, smart homes, and remote healthcare services, among others. As the quantity of these devices and their uses increases rapidly, the significant risk posed by the extensive network of interconnected devices calls for effective intrusion detection and prevention methods. In this study, we propose using Software Defined Networks (SDN) in smart homes systems to prevent cyber-attacks like Distributed Denial of server Attacks (DDoS), Man in The Middle Attack (MITM), etc. The proposed method uses the firewall at the SDN controller and Static IP addresses to register the home devices in the controller to prevent any intruder to connect to the network. The network structure was constructed and executed on Mininet, operating on a Virtual Machine (VM), in order to assess and scrutinize the efficiency of the suggested approach. The proposed method can deny DDoS attacks and inform the administrator that there is an attack on the network from an intruder.