Blockchain teknolojisi ile sukuk ihracı
Sukuk issuance with Blockchain ​​technology
  1. Tez No: 972089
  2. Yazar: VEYSEL CAN KARAÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
Özet
Blockchain teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilecek sukuk ihracı, sektörde önemli bir yenilik olarak değerlendirilmektedir. Bu teknolojinin Türkiye'deki bankacılık sistemine entegrasyonu, Türkiye bankalarının uluslararası ticarette rekabet gücünü artıracaktır. Ayrıca, sukuk ve diğer İslami finansal ürünlerin ihracında blockchain teknolojisinin kullanılması; şeffaflık, güvenlik, düşük maliyet ve yüksek işlem hızı gibi önemli avantajlar sağlayacaktır. Kırsal kesimlerde yaşayan ve finansal kurumlara, bankalara ulaşımı zor olan kişiler online bir şekilde bu sisteme dahil olarak şeriat prensiplerine uygun olan işlemler sağlayabilecektir. İslam alimleri, blockchain teknolojisini devlet ve kurumlar tarafından düzenlemeler getirmesiyle İslami finans için uygulanabilir olacağını söylemektedir. İslami finansın en belirgin olan kuralları belirsizlik (Garar), faiz yasağı olarak bilinir, bu da sistemi bunun üstüne kurulan bir uygulama ile blockchain teknolojisi kullanıcılarına bu hizmeti sunabilir. Yapılan literatür taramaları, blockchain teknolojisinin başta komisyon maliyetlerini azaltmak olmak üzere, birçok alanda İslami finans uygulamalarını destekleyebileceğini ve hatta bu alandaki yapısal eksiklikleri gidermede önemli katkılar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Birçok alanda blockchain teknolojisinin akıllı sözleşmeler aracılığıyla kolay bir şekilde aracıları kaldırarak satıcı kurum ve yatırımcının çıkarlarını korumak üzerine tasarlanmıştır. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla yapılacak olan işlemlerde, bir mülkiyet hakkı yatırımcıya verilerek ve sözleşmede belirlenen tarihte geri alınacağı ifade edilir. Bu da akıllı sözleşmelerin komisyoncuları ve aracı kurumların karmaşık işlemlerinin otomatik bir şekilde yapılacağı anlamına gelmektedir. Blockchain teknolojisi kullanılarak alım satım yapılan finansal ürünlerde komisyon maliyetlerinde %95 oranında bir tasarruf sağlandığı söylenmektedir. Bankalarının bu sistemi uygulaması ise Türkiye'deki bankacılık sisteminin dünya çapında tanınması ve ülke ekonomisine katkı sağlanmasında büyük bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Sukuk issuance using blockchain technology is considered a significant innovation in the sector. Integrating this technology into the Turkish banking system will increase the competitiveness of Turkish banks in international trade. Furthermore, the use of blockchain technology in the issuance of sukuk and other Islamic financial products will provide significant advantages such as transparency, security, low costs, and high transaction speed. People living in rural areas and those with difficulty accessing financial institutions and banks will be able to participate in this system online and conduct transactions in compliance with Sharia principles. Islamic scholars suggest that blockchain technology will be applicable to Islamic finance once the government and institutions implement regulations. The most prominent rules of Islamic finance are known as uncertainty (gharar) and the prohibition of interest. This means that an application built upon these principles could offer this service to blockchain technology users. Literature reviews reveal that blockchain technology can support Islamic finance practices in many areas, particularly in reducing commission costs, and could even make significant contributions to addressing structural deficiencies in this area. In many areas, blockchain technology is designed to protect the interests of both the seller and the investor by easily removing intermediaries through smart contracts. In transactions conducted through smart contracts, ownership rights are granted to the investor and reclaimed on a date specified in the contract. This means that complex transactions involving brokers and intermediaries can be automated using smart contracts. It is said that financial products traded using blockchain technology can achieve a 95% reduction in commission costs. The implementation of this system by Turkish banks will play a significant role in the global recognition of the Turkish banking system and its contribution to the country's economy.