Blockchain teknolojisi ile dış ticaret
Foreign trade with blockchain technology
- Tez No: 840074
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dijitalleşmenin hızla ilerlemesinin ardından en büyük yenilik olarak kabul edilen ve büyük ilgi gören blockchain teknolojisi, kripto para birimlerinin kullanımı, merkezi olmayan sistemler, şeffaflık ve güvenlik özellikleri gibi temel özellikleri sunmaktadır. Bu teknoloji öncelikle araştırma ve geliştirme çalışmalarının odak noktasıdır. Bankacılık, finans ve uluslararası ticaret alanlarındaki projeler arasında sınır ötesi ödeme işlemleri, akıllı sözleşmeler, sigorta, tedarik zinciri yönetimi, lojistik ve belgelerin dijitalleştirilmesine ilişkin çalışmalar yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı blockchain teknolojisinin uluslararası ticaret alanında nasıl kolaylıklar sağladığını incelemektir. Şeffaflık ve güvenilirlik gibi özellikleri, katılımcılar arasında güven oluşturulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, sınır ötesi ödeme işlemleri, akıllı sözleşmeler, sigorta uygulamaları, tedarik zinciri yönetimi, lojistik ve bankacılık, finans ve uluslararası ticaret bağlamında belgelerin dijitalleştirilmesindeki uygulamaların araştırılmasına yönelik araştırma ve projeler bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı blockchain teknolojisinin uluslararası ticaret alanında nasıl kolaylıklar sağladığını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology, recognized as the most significant innovation following the rapid advancement of digitization and garnering considerable interest, presents key attributes such as the utilization of cryptocurrencies, decentralized systems, and transparency and security features. Primarily, this technology is the focus of research and projects within the realms of banking, finance, and international trade. These include endeavors related to cross-border payment transactions, smart contracts, insurance, supply chain management, logistics, and the digitization of documents. The objective of this study pertains to examining how blockchain technology facilitates conveniences within the field of international trade. Its characteristics, such as transparency and reliability, play a pivotal role in establishing trust among participants. Additionally, research and projects are directed exploring applications in cross-border payment transactions, smart contracts, insurance practices, supply chain management, logistics, and the digitization of documents within the context of banking, finance, and international trade. The purpose of this study is to delve into how blockchain technology brings about facilitations in the domain of international trade.