Hastaların sağlık çalışanlarına yönelik güven algısı ve iletişim engellerinin hasta memnuniyetiüzerindeki etkisi
The impact of patients' trust in healthcare professionals and communication barriers on patient satisfaction
- Tez No: 972110
- Danışmanlar: DOÇ. GÖZDE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hasta memnuniyetini belirleyen önemli unsurlardan olan güven algısı ile iletişim engellerini bütüncül bir bakış açısıyla ele almayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı; hastaların güven algısı ile hasta memnuniyeti arasındaki ilişkiyi incelemek, bu ilişkide iletişim engellerinin etkisini belirlemek ve iletişim engellerinin güven-memnuniyet ilişkisi üzerindeki muhtemel ara değişken rolünü analiz etmektir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve olası etkileri değerlendirmek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2025 Mayıs-Haziran tarihleri arasında birinci basamak sağlık hizmetlerine bağlı şişli aile sağlığı merkezlerinden hizmet alan hastalar oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında veriler, toplam 401 katılımcıdan elde edilmiştir. Veri toplamak için Sağlık İletişimi Sorunları Ölçeği, Sağlık Hizmetleri Sistemi Çok Boyutlu Güven Ölçeği ve Ayaktan Güven Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulguları, kurumlardan elde edilen veriler üzerinde SPSS v25.0 ve Amos v25.0 paket programları kullanılarak gerçekleştirilen analizlerin sonucunda elde edilmiştir. Sonuç olarak, hasta memnuniyetini etkileyen faktörler çok boyutludur ve bu faktörler arasında güven ve iletişim ön plana çıkmaktadır. Sağlık hizmetlerinin niteliğini artırmak, hasta odaklı bir yaklaşım geliştirmek ve hizmetten maksimum verim elde edebilmek için sağlık profesyonellerinin bu iki değişkeni etkin şekilde yönetmesi gerekmektedir. Güven ortamının oluşturulması, hasta ile kurulan ilişkinin şeffaflık ve samimiyet temelinde yapılandırılması ve hastaların kendilerini sürecin doğal bir parçası olarak hissetmesi, memnuniyet düzeyini artıracak temel unsurlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to address two key determinants of patient satisfaction—patients' perception of trust and communication problems—from a holistic perspective. The main objective of this research is to examine the relationship between patients' trust perception and their satisfaction with healthcare services, to determine the influence of communication barriers on this relationship, and to analyze the potential mediating role of communication problems between trust and satisfaction. A relational screening model was adopted to reveal the relationships among the variables and assess possible effects. The study population consists of patients receiving services from Şişli Family Health Centers, which are affiliated with primary healthcare services, between 2025 May and June. Data were collected from a total of 401 participants. To gather data, the Health Communication Barriers Scale, the Multidimensional Trust in Health Care Systems Scale, and the Outpatient Satisfaction Scale were used. The findings were obtained through analyses conducted using SPSS v25.0 and Amos v25.0 software. As a result, the study reveals that the factors influencing patient satisfaction are multidimensional, with trust and communication standing out as critical variables. In order to improve the quality of healthcare services, to foster a patient-centered approach, and to ensure maximum benefit from the services provided, healthcare professionals must manage these two variables effectively. Establishing a trust-based environment, building relationships grounded in transparency and sincerity, and enabling patients to feel like an active part of the process are among the essential elements that enhance satisfaction levels.