Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığında (TPAO) görev yapan orta düzey yöneticilerin eleştirel düşünme eğilimi ile karar verme yetkinlikleri arasındaki ilişki
The relationship between critical thinking disposition and decision-making competencies of mid-level managers working in Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)
- Tez No: 972115
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURHANETTİN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kamu kurumlarında görev yapan orta düzey yöneticilerin eleştirel düşünme eğilimleri ile karar verme yetkinlikleri arasındaki ilişkiyi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) örneğinde incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz kamu yönetiminde, yöneticilerin hızlı, doğru ve stratejik kararlar alabilmesi, kurumsal başarının temel unsurlarındandır. Özellikle kriz dönemlerinde yönetsel yetkinlikler ve eleştirel düşünme becerileri daha da önem kazanmaktadır. Araştırmada, eleştirel düşünmenin karar alma süreçlerine etkisi, literatür ve saha verileri ışığında değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış; TPAO'da görevli orta düzey yöneticilerden toplanan veriler analiz edilerek yöneticilerin eleştirel düşünme eğilim düzeyleri ile karar verme yetkinlikleri arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Bulgular, bu iki değişken arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermekte; eleştirel düşünme eğilim düzeyinin yüksek olduğu durumlarda karar verme yetkinliğinin de arttığını ortaya koymaktadır. Tez, kamu kurumlarında karar alma süreçlerinin daha etkili hale getirilmesi için eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini önermekte ve bu alandaki literatüre teorik ve pratik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the critical thinking dispositions and decision-making competencies of mid-level managers working in public institutions, using the case of the Turkish Petroleum Corporation (TPAO). In contemporary public administration, the ability of managers to make rapid, accurate, and strategic decisions is a key factor in organizational success. These managerial competencies and critical thinking skills become even more crucial during times of crisis. The study evaluates the impact of critical thinking on decision-making processes through both literature review and empirical data. A quantitative research method was employed, and data collected from mid-level managers at TPAO were analyzed to determine the correlation between their critical thinking dispositions and decision-making competencies. The findings reveal a significant relationship between these two variables, indicating that higher levels of critical thinking disposition are associated with greater decision-making competence. This thesis suggests that developing critical thinking skills is essential for enhancing decision-making processes in public institutions and offers both theoretical and practical contributions to the literature in this field.