Savunma harcamalarının çevresel ve ekonomik etkileri: Türkiye için ampirik bir inceleme
The environmental and economic impacts of defence expenditures: An empirical investigation for ürki̇ye
  1. Tez No: 972116
  2. Yazar: AHMET CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KORKUT PATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Askeri harcamalar bir ülkenin güvenliği için zaruridir ancak bu harcamaların ekonomik ve çevresel etkileri bulunmaktadır. Askeri harcamalar ve ekonomik büyüme ilişkisi geçmişte iktisatçılar tarafından yaygın olarak analiz edilmiş, bu harcamaların çevresel etkileri ise genellikle karbon emisyonları üzerinde değerlendirilmiştir. Ancak karbon emisyonları çevresel sorunların sadece talep yanını göstermekte ve arz yönünü ihmal etmektedir. Bu ihmali önlemek için bu çalışma askeri harcamaların yük kapasitesi faktörü üzerindeki etkilerini Türkiye için 1985-2022 döneminde analiz etmektedir. Yük kapasitesi faktörü küresel hektar alan olarak hem insanlığın çevreye verdiği zararı hem de bu zararı doğanın karşılama gücünü yansıtmaktadır. Bu nedenle askeri harcamaların yük kapasitesi faktörü üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi daha kapsamlı bir çevresel analize imkan tanımaktadır. Çalışma ampirik analiz için Johansen-Juselius eşbütünleşme testi, tam modifiye edilmiş en küçük kareler yaklaşımı ve kanonik eşbütünleşme regresyonu (CCR) tahmincisini kullanmaktadır. Ampirik analizin sonuçları petrol tüketiminin ekonomik büyümeyi desteklediğini, askeri harcamaların ise ekonomik büyüme üzerinde olumsuz bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, askeri harcamalar ve ekonomik büyüme yük kapasitesi faktörünü azaltarak çevresel kaliteyi olumsuz yönde etkilemektedir. Jeopolitik riskin ise ekonomik büyüme ve yük kapasitesi faktörü üzerinde herhangi anlamlı etkisi bulunmamaktadır. Bu bulgular askeri harcamaların hem çevre hem de ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etkisinin olduğunu göstermektedir. Türkiye bu bulguları dikkate alarak askeri sektör alanında çevreci uygulamaları teşvik etmelidir.
Özet (Çeviri)
Military spending is essential for a country's security, but this spending has economic and environmental implications. The relationship between military spending and economic growth has been extensively analyzed by economists in the past, and the environmental impact of this spending has generally been assessed in terms of carbon emissions. However, carbon emissions only show the demand side of environmental problems and neglect the supply side. To prevent this neglect, this study analyzes the effects of military expenditures on the load capacity factor for Türkiye in the period 1985-2022. The load capacity factor reflects both the damage caused by humanity to the environment as a global hectare area and the ability of nature to compensate for this damage. Therefore, assessing the effects of military spending on the load capacity factor allows for a more comprehensive environmental analysis. The study uses the Johansen-Juselius cointegration test, the fully modified least squares approach and the canonical cointegration regression (CCR) estimator for the empirical analysis. The results of the empirical analysis show that oil consumption supports economic growth, while military expenditure plays a negative role for economic growth. In addition, military spending and economic growth have a negative impact on environmental quality by reducing the load capacity factor. Geopolitical risk has no significant impact on economic growth and load capacity factor. These findings show that military spending has a negative effect on both the environment and economic growth. Türkiye should consider these findings and promote environmentally friendly practices in military sector.