Milas Sakarya İlkokulu restorasyon projesi
Restoration project of Sakarya Primary School in Milas
  1. Tez No: 972146
  2. Yazar: KARDELEN YAĞMUR BAĞDİKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL POLAT PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Çalışma kapsamında Muğla ili, Milas İlçesi'nde bulunan Sakarya İlkokulu (Numune Mektebi) konu alınmıştır. Yapının günümüzdeki durumunun belgelenmesinin ardından, yapılan araştırma çalışmalarıyla özgün durumu ortaya konmuş ve geçirdiği değişiklikler tespit edilmiştir. Erken Cumhuriyet Dönemi eğitim yapısı olarak bölgenin tarihi içerisinde önemli bir yer tutan okulun, mimari özelliklerini ve kültürel miras değerlerini koruyarak varlığını sürdürmesi amaçlanmıştır. Sakarya İlkokulu, bölgenin İtalyan işgalinden kurtulmasının ardından 1922 yılında, Numune Mektebi adıyla eğitime başlamıştır. Döneminde açılan ilk okul olması sebebiyle Milas İlk Erkek Mektebi olarak da bilinmektedir. 1948 yılında Sakarya İlkokulu adını alan yapı, kentin merkezi bir odak noktası olan Atatürk Bulvarı ile Cumhuriyet Caddesi'nin kesişiminde, bahçe içerisinde bulunmaktadır. Atatürk Bulvarı, Erken Cumhuriyet Dönemi'nde kentin sosyal yaşamında önemli bir yer tutmuş ve Süs Yolu olarak adlandırılmıştır. Bahçe kotundan yükseltilmiş ve merdivenle ulaşılan zemin kat ve yarı bodrum kattan oluşan yapı, yığma duvarlar ve ayaklardan oluşan bir yapım sistemine sahiptir. Yapının doğu cephesinde bulunan ana girişi Cumhuriyet Caddesi'ne bakmaktadır. Okulun arka bahçesine bakan batı cephesinden zemin kata bir giriş daha bulunmaktadır. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan dikdörtgen plan şeması her iki doğrultuda da simetriktir. Bodrum kata, batı cephesinde bulunan iki adet kemerli kapıdan ulaşılır. Cephe düzeni plan şemasını takip eden şekilde doğu ve batı cephelerinde çıkmalara sahiptir. Yapının ana girişinin bulunduğu doğu cephesi, diğer cephelerden bodrum katın duvarlarındaki taş kaplama ve giriş bölümündeki mermer kaplamayla farklılaşmaktadır. Yapının kırma çatısı cephedeki çıkmaları takip edecek şekilde biçimlenmiş olup yüksekliğiyle dikkat çekmektedir. Plan şeması ve cephe düzeni büyük ölçüde korunan yapıda tespit edilen bozulmaların büyük bir bölümünü, niteliksiz müdahaleler ile okulun artan ve değişen ihtiyaçları sebebiyle eklenen niteliksiz ekler oluşturmaktadır. Yapıdaki değişikliklerin büyük bir bölümü, geçirdiği onarımlardan ve çevresel düzenlemelerden kaynaklanmaktadır. Bölgede yaşanan depremden dolayı hasar alan yapı, 1958 yılında kapsamlı bir onarım geçirmiştir. Bu onarım sırasında, yığma yapım sistemine betonarme kirişler ve döşemeler eklenmiş ve yapının çatısı yenilenmiştir. 1977 yılında Ulusal Egemenlik Caddesi'nin açılması, yapının çevresindeki değişikliklerin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Bahçe kotları yükseltilmiş ve okulun ihtiyaçları sebebiyle batı bahçesine iki katlı bir derslik binası ile tek katlı tuvalet yapısı eklenmiştir. Yapının geçirdiği onarımlar sırasında bazı özgün detayları korunamamıştır. Sakarya İlkokulu, inşa edildiği tarihten günümüze kadar okul işleviyle kullanılmıştır. Yapılan belgeleme, araştırma ve restitüsyon çalışmaları doğrultusunda, yapının onarımına ve kullanımına yönelik müdahaleler önerilmiş ve yapının özgün işleviyle kullanılmaya devam edilmesine karar verilmiştir. Tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmada kullanılan yöntemler yer almaktadır. Yapının mevcut durumunun belgelenmesi için yapılan çalışmalar detaylı bir şekilde anlatılmıştır. İkinci bölümde, okulun bulunduğu Milas ilçesinin coğrafi konumu ve tarihi, sosyal ve ekonomik gelişimi ele alınmış, bölgedeki bazı önemli yapılar tanıtılmıştır. Milas'taki eğitim hayatının tarihsel sürecinin anlatılmasının ardından, kentin Erken Cumhuriyet Dönemi'ndeki durumu ve yapının bulunduğu çevrenin öneminden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; okulun tarihçesi, konumu ve çevresel özellikleri anlatılmış ve yapının genel tanımı yapılmıştır. Yapıda bulunan mekânlar sırasıyla tanımlanmış, cephelerin ve yapı elemanlarının mimari özellikleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Yapıda tespit edilen bozulmalar gruplandırılarak nedenleriyle birlikte açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, yapılan tarihsel araştırmalar sonucunda ulaşılan eski haritalar, fotoğraflar ve yazılı kaynaklar ile yapıdaki veriler değerlendirilerek, yapının geçirdiği değişiklikler tespit edilmiş ve dönemlere ayrılmıştır. Benzer yapıların incelenmesini de içeren çalışmayla, yapının ilk dönemine ait restitüsyon önerisi ortaya konmuştur. Beşinci bölümde, yapılan çalışmalar doğrultusunda, yapının korunması ve mevcut okul işlevine devam edebilmesi için gerekli olan onarım ve kullanım önerileri anlatılmıştır. Altıncı bölümde, yapılan çalışmalar bütüncül olarak değerlendirilmiş ve yapının tarihi ve kültürel miras değerlerini koruyarak gelecek nesillere aktarılmasının önemi vurgulanmıştır. 20. yüzyılın başlarında inşa edilen ve günümüze ulaşmış olan Sakarya İlkokulu, Milas'ın tarihsel gelişimi içinde ve kent belleğinde önemli bir yere sahiptir. Günümüze kadar çeşitli onarımlar ve değişiklikler geçirerek okul işleviyle kullanılmaya devam eden yapı, tarihi ve mimari değerinin yanında, kentin kültüründe de geniş bir yer tutmaktadır. Bu sebeple, yapının onarımına ve kullanımına yönelik müdahalelerin gerçekleştirilmesinin ardından özgün işlevini sürdürmesine karar verilmiştir. Yapı, yakın zamanda çatısındaki çökme tehlikesi sebebiyle kullanıma kapatılmış ve acil müdahaleye ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sakarya Primary School (Numune Mektebi), located in Milas district of Muğla Province, is the focus of this study. The building holds significant historical value in the region and dates back to the Early Republican Period. This thesis aims to sustain the building's existence by preserving its architectural features and cultural heritage values. After the documentation of the current state of the building, the original state of the building was revealed and the changes it had undergone were determined through research studies. The building has been used as a school since it was first constructed and continues to serve that purpose today. Necessary interventions to preserve the building's authenticity and maintain its function have been identified, and usage proposals have been presented. The thesis presents a survey of Sakarya Primary School, documenting its current state, the restitution proposal that reveals its state at the time of its original construction, and the restoration project that includes intervention proposals. In the measurement of the building, 3D laser scanning, drone images and traditional measurement methods were used together. The spaces in the building were numbered and photographed. Written and visual sources obtained through historical research were utilized to reveal the original state of the building and the changes it has undergone. In the second chapter, the geographical location along with the historical, social, and economic development of the Milas district, where the school is situated, is discussed. Additionally, some significant buildings in the region are introduced. After analyzing the historical development of educational life in Milas, the status of the city during the Early Republican Period and the evolution of the environment surrounding the building are addressed. Milas has been an important settlement in the region since ancient times. This settlement, which has hosted various civilizations throughout history, has a multi-layered cultural texture reflecting the values of diverse cultures. Almost all of the schools that existed in the city during the Ottoman period were closed during the War of Independence. After the Italian occupation, education continued in the old school buildings, but the structures were insufficient. With the opening of the Numune Mektebi (Sakarya Primary School), students began to receive their education here. During the Early Republican Period, Hungarians living in the city contributed to its modernization and the architecture of the time. The Hungarian Houses on Atatürk Boulevard reflect the Hungarian architecture from that era. The beginning of the transition to modern urban life in Milas was started with the“İstikamet Sineması”built by Hungarians across Milas Park. The area became a common socializing area for the citizens. With these developments, Atatürk Boulevard, also called“Süs Yolu”, becomes the focal center of the city's social life during the Early Republican Period. In the third chapter, the history, location and environmental characteristics of the school were examined and a general description of the building was provided. The spaces in the building are described, while the architectural features of the façades and building elements are stated in detail. The deteriorations in the building are categorized and explained along with their respective causes. Sakarya Primary School was established as Numune Mektebi in 1922, following the liberation of the region from Italian occupation. It is referred to as“Milas İlk Mektebi”because it was the first school opened in Milas at that time. In 1948, the school was officially named Sakarya Primary School. In 1957, the building was damaged by an earthquake that occurred in the region and underwent a comprehensive repair in 1958. In 1986, due to the increasing need for additional space, a two-story classroom building was constructed in the school's backyard. In 1992, a single-story restroom was also added to the garden. The building is situated in a garden at the intersection of Atatürk Boulevard and Cumhuriyet Street, a central focal point of the city. The main entrance of the building, which consists of a ground floor and a semi-basement floor raised above the garden level and accessed by stairs, is located on the east façade facing Cumhuriyet Street. Another entrance to the ground floor of the building opens to the school's backyard on the west façade. Two doors providing access to the basement floor of the building are also located on the west façade. The building has a rectangular plan scheme extending in the north-south direction and symmetrical in both directions. The basement and ground floor plans of the building, which have a load-bearing system consisting of masonry walls and piers, are aligned with one another. On the ground floor of the building, there are ten classrooms, an assistant principal's room, a teachers' room, a principal's room and a kitchen. The basement floor is used as a warehouse. The façades have projections following the plan layout and are symmetrical. The east-west and north-south façade layouts are almost identical to each other. Cut stones are used along the edges of the façades and on the projections. Between the basement and ground floors, a profiled floor molding encircles all four façades. The east façade, where the main entrance of the building is located, differs from the other ones. It has stone cladding on the walls of the basement floor and marble cladding on the entrance projection. The ground floor of the building has rectangular door and window openings. The arched door and window openings on the basement floor are built with bricks. The hipped roof of the building follows the projections on the facade and draws attention with its height. The building's deteriorations, whose plan scheme and façade layout are largely preserved, are analyzed under three headings: deteriorations due to improper use and previous repairs, structural deteriorations, and material deteriorations. In the fourth chapter, the changes that the building has undergone are determined and divided into periods, based on old maps, photographs and written sources obtained from historical research and the data from the building itself. A restitution proposal for the first period of the building was put forward with the study, which also includes the examination of similar buildings. Most of the changes occurred in the building are due to the repairs and environmental arrangements. In 1958, reinforced concrete beams and floors were added to the masonry construction and the roof was renewed. In 1977, the opening of Ulusal Egemenlik Street was considered the beginning of the changes around the building. The garden levels were raised and additional structures were built in the west garden due to the functional needs. Some of the original details of the building were not preserved during the interventions. The restitution proposal for the first period of the building was prepared based on old maps, photographs and data from the building itself. In instances where sufficient data on the original details could not be obtained, similar school buildings were referenced. In the fifth section, interventions for the restoration of the building and the proposed usages are explained in accordance with the studies carried out. Sakarya Primary School has functioned as a school since its construction and has played a significant role in the city's social life. As a result of documentation, research, and restitution studies, proposals for repairing and utilizing the building were advanced and it was decided to maintain its original function. The building urgently needs intervention, as it has recently been closed due to the risk of roof collapse. In the sixth chapter, the studies were evaluated holistically and the importance of preserving the historical and cultural heritage values of the building and transmitting them to future generations was emphasized. Built in the early 20th century and still standing today, Sakarya Primary School has an important place in the history and urban memory of Milas. The building, which has undergone various repairs and changes until today and continues to be used as a school, contains the cultural and architectural characteristics of its period. The building, which has recently been closed for use, should be preserved to maintain its existence and cultural values through interventions to be made as soon as possible.