İş kazalarında ve meslek hastalıklarında işverenin sorumluluğu
Employer's responsibility in work accidents and occupational diseases
- Tez No: 972145
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Hukuk, Accidents, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda işverenin Sosyal Güvenlik Kurumu'na karşı üstlendiği yasal sorumlulukları ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun açtığı rücu davalarının Yargıtay içtihatları ışığında sonuçlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, son beş yılda 24 adet Yargıtay kararına kriter örneklemesi ile ulaşılmış; doküman analizi yöntemiyle metinler içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre, rücu davalarının %96'sı Yargıtay tarafından bozma kararıyla sonuçlanmış; karar süreçlerinde kusur tespiti, delil toplama ve“kişisel kusur”ile“kaçınılmazlık”ilkeleri gibi kavram birliğinin eksik olduğu görülmüştür. İşverenin kusur oranı %41,7 ile öne çıkarken,“kusur belirtilmemiş”vakalar da eşit oranda (%41,7) yer almıştır.“İş güvenliği ihmalleri”en sık rastlanan ihlal türü olarak çalışan kusurunun ağırlıklı olduğu bir profil sunarken, mekanik travma olaylarında işveren ihmalleri belirginleşmiştir. Bu bulgular, Sosyal Güvenlik Kurumu rücu süreçlerinde standart raporlama formatları, yerel mahkeme eğitimleri ve kavram birlikteliğini sağlayacak uygulama kılavuzlarının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the legal obligations assumed by employers toward the Social Security Institution as a result of occupational accidents and diseases, and to analyze the outcomes of Social Security Institution's recourse actions in light of Supreme Court (Yargıtay) jurisprudence. Within the scope of the research, a criterion-based sample of 24 Yargıtay decisions from the past five years was obtained, and the texts were subjected to content analysis through document review. The analysis reveals that 96% of recourse cases were overturned by the Supreme Court; the decision-making processes exhibited a lack of conceptual consistency in fault determination, evidence gathering, and in the application of“personal fault”and“inevitability”principles. Employer fault emerged prominently at 41.7%, while an equal proportion (41.7%) of cases recorded no specified fault.“Safety negligence”was the most frequently observed violation, with worker fault predominating; however, employer negligence became more apparent in mechanical trauma incidents. These findings underscore the necessity for standardized reporting formats, targeted training for local courts, and the development of practical guidelines to ensure conceptual consistency in Social Security Institution's recourse procedures.