2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde yerel yönetimlerin rolü: Çorum Belediyesi örneği
The role of local governments in the 2030 sustainable development goals: The case of Çorum municipality
  1. Tez No: 972150
  2. Yazar: KUBİLAY MANTI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ SOYOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında kabul edilen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin yerel yönetimler düzeyinde uygulanması konusunu Çorum Belediyesi örneği üzerinden incelemektedir. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri, yoksulluğun ortadan kaldırılması, gezegenin korunması ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için oluşturulmuş küresel bir eylem çağrısıdır. Bu hedeflere ulaşmada yerel yönetimlerin rolü kritik öneme sahip kabul edilmektedir. Çalışmada, literatür taraması ve alan çalışması yöntemlerinden yararlanılarak Sürdürülebilir Kalkınma kavramının tarihsel gelişimi ve kapsamı ile bu hedefler doğrultusunda yerel yönetimlerin, özellikle belediyelerin üstlendiği rol ve yürüttükleri çalışmalar kapsamlı bir biçimde değerlendirilmektedir. Çalışmanın özgün katkısı ise Çorum Belediyesi'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin hayata geçirilmesi doğrultusunda gerçekleştirdiği projeleri, uygulamaları ve bu süreçte karşılaştığı zorlukları sistematik bir yaklaşımla analiz etmesidir. Araştırma sonuçları, Çorum Belediyesi'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik çalışmalarının özellikle sürdürülebilir şehirler, temiz su, sanitasyon ve yenilenebilir enerji alanlarında yoğunlaştığını göstermektedir. Bununla birlikte çalışma, belediyenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik çalışmalarının, finansal kaynak yetersizliği, teknik kapasite eksikliği ve kurumlar arası koordinasyon problemleri gibi çeşitli yapısal sorunlar nedeniyle sınırlı kaldığı tespit etmektedir. Bu kapsamda çalışma, yerel yönetimlerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada daha etkin rol oynayabilmeleri için politika önerileri sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the implementation of the United Nations' 2030 Sustainable Development Goals (SDGs) at the local government level, using the case of Çorum Municipality. The SDGs constitute a global call to action aimed at eradicating poverty, protecting the planet, and ensuring peace and prosperity for all people. Local governments are widely recognized as playing a critical role in the achievement of these goals. Drawing on literature review and field research methods, the study offers a comprehensive evaluation of the historical development and scope of the concept of sustainable development, as well as the roles and responsibilities undertaken by local governments—particularly municipalities—in line with the SDGs. The original contribution of this research lies in its systematic analysis of the projects, practices, and challenges faced by Çorum Municipality in the process of implementing the SDGs. The findings indicate that the municipality's efforts have primarily concentrated on areas such as sustainable cities, clean water and sanitation, and renewable energy. However, the study also reveals that these efforts are constrained by several structural challenges, including limited financial resources, lack of technical capacity, and coordination problems among institutions. In this context, the study aims to provide policy recommendations to enhance the effectiveness of local governments in achieving the Sustainable Development Goals.