Capsella bursa-pastorıs'in LC-MS/MS analizi ve triiflumuron toksisitesi üzerine etkisi
LC-MS/MS analysis of capsella bursa-pastoris and its effect on triiflumuron toxicity
- Tez No: 972379
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biyokimya, Biology, Genetics, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Triflumuron (TFM) toksisitesine karşı Capsella bursa-pastoris'in doza bağlı koruyucu etkisi Allium testi ile araştırılmıştır. Bu kapsamda fizyo-morfolojik parametreler, biyokimyasal değişimler, oksidatif stres belirteçleri, sitogenetik ve anatomik hasarlar incelenmiştir. C. bursa-pastoris'in fenolik bileşen içeriği LC-MS/MS ile analiz edilmiştir. 20 µg/L TFM ile 45 µg/mL ve 90 µg/mL C. bursa-pastoris ekstraktının etkileri çimlenme sonrasında hasat edilen kök ve yaprak dokularında araştırılmıştır. Sonuç olarak, TFM çimlenme parametrelerini anlamlı şekilde azaltmış; TFM ile birlikte C. bursa-pastoris ekstraktı (CBPE) uygulaması çimlenme oranlarında iyileşme sağlamıştır. TFM uygulaması hücre proliferasyonunu %6,57'ye kadar düşürmüş ve bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. TFM ile birlikte CBPE uygulanan gruplarda mitotik indeks %7,05-%7,55 oranlarına yükselmiştir. Bu durum TFM'nin olumsuz etkisinin kısmen hafiflediğini göstermektedir. Kontrol grubunda 4,21±0,16 µM/g olan MDA düzeyi, TFM uygulanan grupta 18,2±0,28 düzeyine artarken, TFM ile birlikte 90 µg/mL CBPE uygulanan grupta 10,1±0,40 µM/g düzeyine gerilemiştir. Kısaca lipid peroksidasyonu düzeyini yansıtan MDA, TFM uygulamasıyla önemli ölçüde artış göstermiştir ve bu durum oksidatif stresin varlığına işaret etmektedir. Ancak, CBPE ile birlikte uygulandığında MDA düzeyinde kademeli bir azalma gözlenmiştir. Bu durum, CBPE'nin hücresel zar hasarını sınırlayarak oksidatif stresi hafiflettiğini düşündürmektedir. CBPE, A. cepa'da TFM kaynaklı büyüme baskılanması, genotoksisite, biyokimyasal zararlar ve meristem hücrelerinde oluşan yapısal bozulmalara karşı güçlü bir koruyucu etki göstermiştir. Bu koruyucu özellik CBPE içeriğindeki fenolik bileşenlerle ilişklidir. LC-MS/MS analiz sonuçlarına göre C. bursa-pastoris'de çeşitli fenolik bileşikler tespit edilmiştir. Bitkide en yüksek miktarda bulunan fenolik madde p-kumarik asit olup, 783,927 µg/g düzeyindedir. Bu sonuçlar tarımda pestisit uygulamalarının hedef zararlı organizmalar üzerinde etkili olurken çevre ve diğer organizmalar üzerinde minimal düzeyde etki bırakacak şekilde dikkatle planlanmasının gerekliliğini göstermektedir. Bununla birlikte, sürdürülebilir tarımsal üretim için en etkili yaklaşım, doğadan elde edilen bitkisel kökenli doğal bileşiklerin kullanılması ve bu sayede kimyasal toksisitelerin olumsuz etkilerinden kaçınılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dose-dependent protective effect of Capsella bursa-pastoris against Triflumuron (TFM) toxicity was investigated by Allium test. In this context, physio-morphological parameters, biochemical changes, oxidative stress markers, cytogenetic and anatomical damages were examined. The phenolic compound content of C. bursa-pastoris was analyzed by LC-MS/MS. The effects of 20 µg/L TFM and 45 µg/mL and 90 µg/mL C. bursa-pastoris extract were investigated on root and leaf tissues harvested after germination. As a result, TFM significantly decreased the germination parameters; application of C. bursa-pastoris extract (CBPE) together with TFM resulted in improved germination rates. TFM application reduced cell proliferation by 6,57%, and this decrease was found to be statistically significant. The mitotic index increased to 7,05%-7,55% in the groups treated with CBPE together with TFM. This suggests that the negative effects of TFM were partially alleviated. The MDA level, which was 4,21±0,16 µM/g in the control group, increased to 18,2±0,28 in the TFM group and decreased to 10,1±0,40 µM/g in the group treated with 90 µg/mL CBPE together with TFM. In short, MDA, which reflects the level of lipid peroxidation, increased significantly with TFM application, indicating the presence of oxidative stress. However, a gradual decrease in MDA levels was observed when treated with CBPE together. This suggests that CBPE alleviates oxidative stress by limiting cellular membrane damage. CBPE demonstrated a strong protective effect against TFM-induced growth suppression, genotoxicity, biochemical damage, and structural deterioration in meristem cells in A. cepa. This protective property is associated with the phenolic compounds contained in CBPE. According to LC-MS/MS analysis results, various phenolic compounds were detected in the C. bursa-pastoris. The highest-containing phenolic compound in the plant was p-coumaric acid, at 783,927 µg/g. These results demonstrate the need for careful planning of pesticide applications in agriculture to be effective on target pests while leaving minimal impact on the environment and other organisms. However, the most effective approach for sustainable agricultural production is the use of naturally derived plant-derived compounds, thus avoiding the adverse effects of chemical toxicities.