Mükellef hakları
Taxpayers rights
  1. Tez No: 97216
  2. Yazar: DOĞAN GÖKBEL
  3. Danışmanlar: FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ Doğan Gökbel Maliye Ana Bilim Dalı Anadolu ÜniversitesiSosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2000 Danışman: Fethi Heper Vergi hukukunda vergi idaresine, verginin doğru miktarının tarh edilip tahsil edilmesini sağlamak için geniş yetkiler tanınmıştır. Söz konusu yetkilerin kullanımı ile vergi mükelleflerinin temel haklan arasında potansiyel bir çelişki bulunmaktadır. Ayrıca, vergi sistemlerinin giderek daha karmaşık hale gelmesi, vergi mükeUeflerinin seçmen olarak önem kazanması, vergi idaresinin mükellefe bakış açısının değişmesi, teknolojideki gelişmeler ve uluslararası alanda meydana gelen oluşumlar nedenleriyle, mükelleflerin haklar sağlanması yoluyla korunmaları gerekmektedir. Vergi mükeUeflerinin temel haklan, bilgi alma, vergi idaresinin kararlarının gözden geçirilmesini isteme, özel hayatın gizliliği, kendisine ilişkin bilgilerin gizliliği ve yargısal başvuru hakkı olmaktadır. Vergi mükelleflerine sağlanan korumanın önemi hakkm korunmasına ve bu korunmayı hangi kaynaktan sağladığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Anayasalar ve mevzuata ilişkin diğer kaynaklarla yapılan yasal koruma mükelleflere daha fazla güvence sağlamaktadır. Uluslararası alanda, Avrupa Birliği vergi mükelleflerine önemli haklar sağlamaktadır. Aynı zamanda Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi de vergi mükellefleri tarafından koruma amacıyla kullanılabilmektedir. Türk Vergi Hukukunda vergi mükelleflerine temel haklar tanınmakla birlikte, vergi mükelleflerine tam bir belirlilik sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılması da gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Doğan Gökbel Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2000 Danışman: Fethi Heper In tax law, tax administrations are given wide powers to provide assesment and collection of right amount of tax. There may be conflict between taxpayers' fundemental rights and use of these powers. Besides, there are the other reasons for protection of taxpayers providing rights. These reasons are; tax systems are becoming more complex, taxpayers are becoming more important as a voter, tax administration has changed its view about taxpayers, technogical development and supranational developments. Taxpayers' fundemental rights are access to information, privacy, confidentiality, appeal againts decision of tax authorities before tax administration and before judicial body. Taxpayer protection by providing rights varies, depending upon the rights to be protected and sources used to provide that protection. Therefore, there are different ways of protection among countries. At supranational level, European Union has provide important rights to taxpayers. In adition, Taxpayer can benefit from the European Convention on Human Rights for protection. Turkish Tax System has provide fundemental rights to taxpayers. However, there are insuffcient legislation which do not provide certainty. Turkish Tax Law needs a new legislation that explicitly determines taxpayers' rights