Kopenhag kriterleri açısından Türkiye ekonomisinin Avrupa Birliği'ne uyumu
Adaptation of the Turkish economy to European Union for copenhag criteria
  1. Tez No: 97217
  2. Yazar: NAZIM ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADIK RIDVAN KARLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KOPENHAG KRİTERLERİ AÇISINDAN TÜRKİYE EKONOMİSİNİN AVRUPA BİRLİĞİ'NE UYUMU Nazım ÇATALBAŞ İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2000 Danışman: Prof. Dr. S. Rıdvan KARLUK Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu'na ortak üyelik başvurusu ile başlamıştır. Türkiye 14 Nisan 1987'de Avrupa Topluluğu'na tam üyelik için başvurmuştur. Bu Başvuru, ekonomik ve siyasi gerekçelerle kabul edilmemiştir. 21-22 Haziran 1993 tarihlerinde toplanan Kopenhag AB Konseyi tam üyelik kriterleri belirlemiştir. Bu kriterler; demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını, azınlıklara saygıyı ve azınlıkların korunmasını teminat altına alan kurumların istikrarını sağlamak, işleyen bir pazar ekonomisine sahip olunmasının yanı sıra, AB içindeki rekabet baskısı ile piyasa güçleri karşısında durabilmek kapasitesine sahip olmak, siyasi, Ekonomik ve Parasal Birlik de dahil olmak üzere tam üyelikten kaynaklanan yükümlülüklere uyum yeteneğinde bulunmaktır. 11-12 Aralık 1999 tarihlerinde toplanan AB Helsinki Zirvesi'nde, Türkiye aday ülke olarak kabul edilmiştir. Türkiye'nin katılım görüşmelerine başlaması için siyasi kriterlere ve tam üyelik için diğer kriterlere uyması gereklidir. Türkiye'nin AB'ne entegrasyonunda en büyük sorunu makro ekonomik istikrarsızlıktır. Türkiye 9 Aralık Kararları'nın başarılı olması ve AB'nin verdiği yardımları artırması koşuluyla AB'ne uyum sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The relationships between Turkey and European Union (EU) have began with Turkey's application for associate member to the European Economic Community (EEC). Turkey have applied for full membership to European Community (EC) on April 14, 1987. The application wasn't accepted because of political and economical reasons. Copenhagen European Council assembling on June 21-22, 1993 have admitted criteria that become member of European. These ctiteria are that has achieved stability of institutions guaranteeing democracy, the rule of law, human rights, and respect for and protection of minorities, the existence of a functioning market economy as well as the capacity to cope with competitive pressures and market forces within the Union, has the ability to take on the obligations of membership, including adherence to the aims of political, economic and monetary Union Turkey was accepted as a candidate state in EU Helsinki Summit assembled on December 11-12,1999. Turkey needs to adopt to political criteria to begin accession negotations and to the other criteria to be full member. The most important problem of Turkey in integration to EU is macro economic unstability. Turkey economy would adopt to EU, if December 9 Decisions becomes succesfull and EU raises the contributions to Turkey.