İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Yunanistan özelinde balkan politikasının milliyetçi siyaset üzerinden analizi
An analysi̇s of Turkiye's balkan policy, towards greece in parti̇cular, through nati̇onali̇st politics in the Second World War
- Tez No: 972165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Yunanistan özelinde Balkan politikası, milliyetçi siyaset üzerinden incelenmiştir. Bu bağlamda tez çalışması üç ana bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde, milliyetçilik yaklaşımları, ulus devlet inşası ve ulus kimlik oluşumu üzerine teorik çerçeve verilmiş olup, Türkiye ve Yunanistan'ın ulus devlet inşası ve milliyetçilik anlayışı incelenmiştir. İkinci Bölümde, Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı esnasında Balkan devletleriyle ilişkileri, Almanya'nın Balkanları işgal ettiği Nisan 1941'e kadar olan dönemde Balkanlara savaşın yansımaları ve Türkiye'nin bu gelişmeler karşısında nasıl bir politika izlediği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Yunanistan'ın İkinci Dünya Savaşı sonrası iç dinamikleri ve siyaseti incelenmiş olup, iç savaş dönemi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yunanistan ve Türkiye arasında yaşanan sorunlar ve gelişmeler, Türkiye'nin bu gelişmeler karşısında güvenlik kaygısı üzerine geliştirdiği politikalar ele alınmıştır. Türkiye'nin savaş dönemi Yunanistan'a yönelik politikası, iki ülke arasındaki diplomatik girişimler, insani yardımlar, Türkiye'ye göç ve iltica hareketliliği ile günümüze uzanan sorunlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's Balkan policy in the Second World War with a special focus on Greece is analysed through nationalist politics. In this context, the thesis consists of three main chapters. In the first part, the theoretical framework on nationalism approaches, nation state building and nation identity formation is given and the nation state building and nationalism understanding of Turkey and Greece are analysed. In the second part, Turkey's relations with the Balkan states during the Second World War, the reflections of the war on the Balkans until April 1941, when Germany invaded the Balkans, and Turkey's policy towards these developments are analysed. In the third chapter, Greece's internal dynamics and politics after the Second World War are analyzed and the civil war period is analyzed in detail. The problems and developments between Greece and Turkey, and Turkey's policies based on security concerns in the face of these developments are discussed. Turkey's wartime policy towards Greece, diplomatic initiatives between the two countries, humanitarian aid, migration and asylum movements to Turkey, and the problems that extend to the present day have been emphasized.