Globallaşma sürecinde Türkiye-AB (Avrupa Birliği) ilişkilerinin vergi uyumlaştırmaları yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Turkey -EU (European Union) relations in aspect of tax harmonization
  1. Tez No: 103900
  2. Yazar: RÖVŞEN ŞAHBAZOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Türkiye, geride bıraktığımız 42 yıllık zaman zarfı içerisinde AB'ye üye olma yolunda uzun bir mesafe katetmiş bulunmaktadır. Buna rağmen, Türkiye'nin AB'ye üyeliği çeşitli siyasal ve ekonomik kriterler nedeniyle çok yakın bir zamanda mümkün görünmemektedir. Türkiye AB yolunda ilerlemeye ve sonuçta bu üyeliği elde etmeye kararlıysa, AB üyeliği için Kopenhag ve Maastricht kriterlerini esas alarak siyasal ve ekonomik yönden köklü reformlara başvurmalıdır. Ekonominin lokomotifi rolünü oynayan vergi sistemi Türkiye'nin AB üyeliğinde önemli bir yere sahiptir. Türkiye her ne kadar Birliğe üye olmasa da, bu üyeliği elde etme yolunda isteklilik ve kararlığını vergi sistemini AB modeline uygun olarak yenilemekle Birlik üyesi olma yolunda önemli bir mesafe katedebilir. Bu çalışmada, önce Globalleşme süreci ve bu süreçte vergi uyumlaştırmalarının yeri ve önemine değinilerek, globalleşmeden faydalanmak isteyen Türkiye'nin AB ile ilişkileri ele alınmıştır. Çalışmanın ana amacı olarak,Türkiye-AB ilişkilerine vergi uyumlaştırmalan açısından değinilmiştir. Türkiye-AB ilişkişlerinde vergi uyumlaştırmaları dolaylı ve dolaysız vergiler açısından ayrı -ay n olarak ele alınmış, bu konuda katedilen mesafe ve mevcut sorunlara değinilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey has spent lots of efforts towards EU relationships during last 42 year period. Although membership of Turkey seems quite impossible within very short period. Turkey, as a country should make different economic and political reforms according to Copenhagen and Maastricht norms. Tax system has a very special effect towards EU membership of Turkey. Although Turkey has not become EU member yet, the country can affect a big step towards EU membership by reviewing its Tax System according to one of EU. In this study we have firstly aimed to Globalisation process and to the role of tax harmonistaion in this process. Than we have analysed the relationships of Turkey with EU. As a main topic of this study, we tried to show the role of tax harmonisation in Turkey-EU relationships in aspect of direct and indirect taxes, also aimed to the problems and possible solutions & strategy in EU-Turkey tax harmonisation. Vll