Romanya'nın serbest piyasa ekonomisine geçiş performansının Türkiye ile karşılaştırılması
Romania's performance of transition to free market economy: A comparison with Turkey
  1. Tez No: 208176
  2. Yazar: MEHMET ONUR YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ, PROF. DR. BELGİN AKÇAY, DOÇ. DR. ABUZER PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada Romanya'nın Aralık 1989 tarihinden günümüze uzanan zamanda gerçekleştirdiği piyasa ekonomisi reformları, reform sürecinin hızı, ekonomik ve kurumsal açıdan gösterdiği gelişim incelenmiş; gelişim düzeyi, özellikle Avrupa Birliği'ne üyelik süreci ve Birliğin Romanya'nın üyeliğine verdiği destek perspektifinde Türkiye ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Her iki ülkenin liberalizasyon süreçleri, kurumsal yapılanması IMF stand by düzenlemeleri ve teknik yardımları eşgüdümünde gelişmiş, bununla birlikte AB adaylık süreci özellikle Romanya'da ekonomik dönüşümde katalizör işlevi görmüştür. Ayrıca, AB'nin Romanya'daki dönüşüme verdiği teknik ve mali destek Türkiye ile kıyaslandığında daha üst seviyede olmuş; AB, Romanya henüz Kopenhag ekonomik kriterlerini tam olarak yerine getirmeden bu ülke ile Katılım Anlaşması'nı imzalamış ve Romanya'yı genişlemenin dalgasının içinde tutma konusunda çok güçlü bir irade beyanını ortaya koymuştur. Sonuç olarak Romanya kurumsal açıdan ve yönetişim kalitesi yönünden Türkiye'nin gerisinde olmasına rağmen, 2000 yılından itibaren yakaladığı siyasi ve ekonomik istikrar ile 2007 yılı itibariyle AB üyeliğini elde etmiştir. Türkiye, piyasa ekonomisi sistemini Romanya'dan 10 sene önce benimsemiş ve Avrupa Birliği ile ilişkilerini 40 yıldan fazla bir süredir ortak ülke, 10 yıldır da gümrük birliği boyutunda sürdürüyor olmasına karşın; üyelik açısından, makroekonomik istikrarın sürdürülebilirliği ve siyasi kriterler bağlamında yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Romania?s market economy reforms, the momentum of reform process and development on economic and institutional aspects from December 1989 to our day are analysed; the level of progress is discussed particularly on perspective of membership process to European Union and the Union?s support to Romania?s membership in a comparative basic with Turkey. Since the beginning of transformation, the liberalization process and institutional structring of both countries have developed with the coordination of IMF stand by arrangements and technical assistance; nonetheless EU membership process has acted catalyst function particularly for Romania?s economic transformation. In addition, EU?s technical and financial aid for Romania has been in a much more level than Turkey; EU has signed accession agreement with Romania while Romania had not fulfilled Copenhagen Economic Criteria completely thus EU has exhibited a strong intent to keep Romania in the enlargement wave. As a consequence, while being behind Turkey on institutional and quality of governance aspects, Romania has acquired EU membership by the year 2007 with her political and economic stability since the year 2000. In membership, Turkey?s development on the sustainability of macroeconomic stability and political criteria has described as inadequate nonetheless Turkey had adopted market economy system 10 years before Romania and maintaining her relations with EU as a partner country for more than 40 years, and on customs union dimension for 10 years.