ANTİRETROVİRAL TEDAVİ İLE YETERLİ CD4 T HÜCRE YANITI GELİŞMEYEN HIV İLE YAŞAYAN KİŞİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ
Evaluation of People Living with HIV Who Fail to Develop Adequate CD4 T-Cell Response Under Antiretroviral Therapy
  1. Tez No: 972173
  2. Yazar: GÖZDE DALGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGÜL METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: ART altında HIV ile yaşayan kişilerin (HİYK) bir kısmında, viral yük saptanamaz olmasına rağmen CD4+ T hücre sayılarında yeterli artış sağlanamamaktadır. Bu durum immünolojik yanıtsızlık olarak adlandırılır. AIDS dışı ciddi morbidite ve mortalite riskini artırması nedeniyle klinik açıdan anlamlıdır. Tezin amacı, viral baskılanmaya rağmen yeterli CD4+ T hücre yanıtı gelişmeyen HİYK'lerin demografik, klinik ve immünolojik özelliklerini incelemek ve immünolojik yanıtsızlığın altındaki mekanizmalara açıklamaktır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli prospektif gözlemsel yürütülen çalışmamıza en az iki yıldır ART ile takip edilen virolojik supresyon sağlanmış 69 hasta aydınlatılmış onamları alınarak dahil edilmiştir. CD4+T<350 hücre/mm³ olanlar (n=33) immunolojik yanıtsız [İY(−)] grup ve CD4+T ≥350 hücre/mm³ (n=36) immunolojik yanıtlı [İY(+)] grup olarak ayrıldı. Hastaların demografik ve klinik verileri kaydedilmiştir. İmmünolojik değerlendirme için, venöz kan örneklerinde akım sitometrisi yöntemiyle T lenfosit alt grup analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada CD4/CD8 oranı İY(−) grupta belirgin şekilde düşüktü (p<0,05). İY(−) grupta hem aktive CD4+ T hücre, hem de aktive CD8+ T hücre oranları anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p<0,05). RTE CD4+ T hücre yüzdesi, naif CD4+ T hücre yüzdesi ve mutlak sayıları İY(−) grupta anlamlı olarak daha düşüktü (p<0,05). Düzenleyici/inflamatuvar denge değerlendirildiğinde,Treg yüzdesi İY(−) grupta yüksek bulundu, Th17/Treg oranı anlamlı fark izlenmedi. Bellek T hücre alt gruplarının yüzdesel dağılımı gruplar arasında benzerdi; ancak mutlak bellek CD4+ T hücre sayıları İY(+) grupta anlamlı olarak daha yüksekti (p<0,05). Senescent T hücreler açısından iki grupta oransal fark izlenmedi. Sonuç: İmmünolojik yanıtsızlığın; ART öncesi düşük CD4 düzeyi, azalmış timik çıkış ve naif T hücre rezervi, persistan immün aktivasyon ve Treg baskınlığı ile ilişkili olduğu, bunun da İY(-) olgularda kronik inflamasyonun İY(+) olgulara göre daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır. Bulgular, tedavi başarısının sadece viral supresyon üzerinden değerlendirilmemesi, immünolojik parametrelerin de takibi gerektiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite achieving undetectable viral loads under Antiretroviral Therapy (ART), a portion of People Living with HIV (PLHIV) fails to achieve adequate increases in CD4+ T cell counts. This condition is termed Immunological Non-Response (INR). INR is clinically significant due to its association with an increased risk of serious non-AIDS morbidity and mortality. The aim of this thesis is to investigate the demographic, clinical, and immunological characteristics of PLHIV who do not achieve an adequate CD4+ T cell response despite viral suppression and to elucidate the mechanisms underlying INR. Materials and Methods: This single-center, prospective, observational study included 69 patients who had been receiving ART for at least two years and had achieved virologic suppression, after obtaining their informed consent. Patients were divided into two groups: the Immunological Non-Responder [INR(−)] group (n=33) with CD4+T <350 cells/mm³ and the Immunological Responder [IR(+)] group (n=36) with CD4+T ≥350 cells/mm³. Demographic and clinical data were recorded. For immunological assessment, T lymphocyte subset analysis was performed on venous blood samples using flow cytometry. Findings: The CD4/CD ratio was significantly lower in the INR (-) group (p<0.05). Both activated CD4+ T cell and activated CD8+ T cell percentages were significantly higher in the INR (-) group (p<0.05). The percentage and absolute counts of Recent Thymic Emigrants (RTE) CD4+ T cells and naive CD4+ T cells were significantly lower in the INR (-) group (p<0.05). When evaluating the regulatory/inflammatory balance, the percentage of Treg cells was higher in the INR (-) group, while no significant difference was observed in the Th17/Treg ratio. The percentage distribution of memory T cell subsets was similar between the groups; however, the absolute memory CD4+ T cell counts were significantly higher in the INR (+) group (p<0.05). No proportional difference was observed between the two groups regarding senescent T cells.