Eğitim bilimleri enstitüsü resim iş eğitimi bilim dalı alanında 2010-2024 yılları arasında tamamlanan lisansüstü tezlerin incelenmesi (Gazi Üniversitesi örneği)
Examining postgraduate theses completed between 2010-2024 in the department of art education of the institute of educational sciences (Gazi University example)
- Tez No: 972172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim-İş Eğitimi alanında 2010–2024 yılları arasında tamamlanan lisansüstü tezler, alandaki akademik yönelimleri, araştırma eğilimlerini ve yöntemsel çeşitliliği göstermesi bakımından önemli bir veri kaynağıdır. Bu çalışmada, söz konusu tezler tematik ve yöntemsel açıdan incelenerek alanın mevcut durumunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması deseniyle yürütülmüş; YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanında yer alan ve belirtilen yıllar arasında tamamlanmış toplam 220 tez (151 yüksek lisans, 69 doktora) betimsel içerik analizi tekniğiyle değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, tezlerin yöntemsel dağılımında 94 nicel, 89 nitel ve 37 karma çalışmanın yer aldığı saptanmıştır. Araştırma desenleri arasında deneysel desen ve durum çalışmaları öne çıkarken; veri toplama araçlarında sanat temelli uygulamalar, anket/ölçek, doküman incelemesi, görüşme, başarı testi, kişisel bilgi formları ve diğer ölçme teknikleri dikkat çekmektedir. Örneklem gruplarında ilk sırayı öğrenciler almış; yüksek lisans tezlerinde daha çok sanatsal çalışmalar, doktora tezlerinde ise durum çalışmaları tercih edilmiştir. Sonuçlar, Resim-İş Eğitimi alanında son yıllarda nitel ve karma yöntemlerin belirgin biçimde arttığını, sanat temelli uygulamaların özellikle yüksek lisans düzeyinde öne çıktığını ve öğrencilerin en çok tercih edilen örneklem grubu olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, alanın yalnızca pedagojik boyutta değil, aynı zamanda sanat temelli araştırma ve uygulamalara açık bir gelişim sergilediğini ortaya koymakta; gelecekte yapılacak lisansüstü çalışmalar için yönlendirici bir akademik zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Graduate theses completed in the field of Art Education at Gazi University Graduate School of Educational Sciences between 2010 and 2024 constitute an important source for understanding the academic orientations, research tendencies, and methodological diversity of the discipline. This study aimed to examine these theses from thematic and methodological perspectives and to reveal the current state of research in the field. The study was designed as a qualitative case study and analyzed a total of 220 theses (151 master's and 69 doctoral) retrieved from the Council of Higher Education (YÖK) National Thesis Center database using the descriptive content analysis technique. Findings indicate that the theses were distributed across 94 quantitative, 89 qualitative, and 37 mixed-method designs. Among research designs, experimental designs and case studies were the most frequently used, while data collection instruments included art-based practices, questionnaires/scales, document analysis, interviews, achievement tests, personal information forms, and various other measurement tools. Students constituted the primary sample group, with art-based practices more prevalent in master's theses, while case studies were more common in doctoral theses. The results demonstrate that in recent years there has been a clear increase in qualitative and mixed-method approaches, a strong emphasis on art-based practices particularly at the master's level, and a predominance of students as sample groups. These findings indicate that the field of Art Education is developing not only in the pedagogical dimension but also in terms of art-based research and practices, thereby providing a guiding academic framework for future graduate studies.