İş kazalarında tazminat
Compensation for work accidents
  1. Tez No: 972195
  2. Yazar: FİGEN ÜNAL TONKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Hukuk, Accidents, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İş Sağlığı ve Güvenliği bağlamında iş kazalarından sonra çalışanların ve hak sahiplerinin tazminat haklarını Yargıtay içtihatları ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, işverenin gözetme ve koruma borcu kapsamında oluşan hukuki sorumluluk; maddi, manevi ve destekten yoksun kalma tazminatı ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun rücu hakları ele alınmıştır. Tarama modeline dayanan betimsel yöntem kullanılarak, 6331, 6098 ve 5510 sayılı Kanunlar ile ilgili yönetmelikler taranmış, Yargıtay kararları nitel içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular, işverenin iş güvenliği tedbirlerini eksik uygulamasının gözetme borcu ihlali olarak nitelendirildiğini; maddi tazminatın“giydirilmiş net ücret”esasına göre Türkiye Hayat Tablosu 2010 tablolarına göre ve %10 iskonto ile hesaplandığını ortaya koymuştur. Manevi tazminatın“meşru ölçüler”içinde ve Türk Borçlar Kanunu Madde 56 sınırına uygun belirlendiği; destekten yoksun kalma tazminatında mirasçı sayısı ve kusur oranlarının dengelenmesinde uygulama farklılıklarının sürdüğü saptanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu rücu davalarında ise kusur oranının bilirkişi raporlarına dayanarak belirlendiği ve rücu tutarının bu orana endeksli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öneriler, hüküm kılavuzlarının oluşturulması ve hesaplama standartlarının netleştirilmesi üzerinedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine employees' and beneficiaries' compensation rights following work-related accidents within the context of Occupational Health and Safety, in light of the Court of Cassation's case law. The research addresses the legal liability arising from the employer's duty of care and protection, as well as material, moral, and survivor's compensation, in addition to the Social Security Institution's right of recourse. Utilizing a descriptive method based on a survey model, the study reviews Laws No. 6331, 6098 and 5510 and their associated regulations, and evaluates Court of Cassation decisions through qualitative content analysis. The findings indicate that an employer's failure to implement adequate safety measures constitutes a violation of the duty of care; that material compensation is calculated using“dressed net wage”principles in conjunction with the Türkiye Life Table 2010 life tables and a 10% discount rate; and that moral compensation is determined within“legitimate bounds”consistent with Article 56 of the Turkish Code of Obligations. The study also identifies ongoing divergences in practice regarding the balancing of heirs' shares and fault ratios in survivor's compensation. In recourse actions brought by the Social Security Institution, fault ratios are determined based on expert reports, and the recourse amount is indexed to that ratio. Recommendations include the development of judgment guidelines and the clarification of calculation standards.