Ortaokul matematik öğretmenlerinin açık uçlu soru ile ilgili kavram yanılgıları
Elemantary school mathematics teachers' misconceptions about open-ended questions
- Tez No: 972209
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BİNGÖLBALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin açık uçlu soru ile ilgili kavram yanılgılarını belirlemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma kullanılmıştır. Bu çalışma için toplam 18 ortaokul matematik öğretmenine 2 aşamadan oluşan anket uygulanmıştır. Anketin ilk aşamasında öğretmenlere açık uçlu soru ve matematiksel açık uçlu soruyu tanımlayıp örnekler vermeleri istenmiştir. İkinci aşamasında ise klasik soru, boşluk doldurma sorusu, eşleştirme sorusu, problem çözme sorusu, uzun ve kısa yanıtlı soruları tanımlayıp örnekler vermeleri istenmiştir. Burada amaç bu soru türleriyle açık uçlu soruların ilişkilendirilip ilişkilendirilmediği görülmek istenilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin açık uçlu soruları çoğunlukla 'birden fazla doğru cevabı olan' ya da 'farklı yorumlara imkân tanıyan' sorular olarak tanımladıklarını ancak önemli bir kısmının kapalı uçlu soru örnekleri vererek kavram yanılgısına düştüklerini göstermiştir. Ayrıca soru türlerine ilişkin tanım ve örneklerde öğretmenlerin çoğunluğunun bu soru türlerinin açık uçlu olamayacağını düşünerek ve dolayısıyla aşırı özelleme yaparak kavram yanılgılarına sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Özellikle boşluk doldurma ve eşleştirme soruları yalnızca kapalı uçlu sorularla özdeşleştirilmiş; klasik, problem çözme, kısa ve uzun yanıtlı sorular ise aşırı özelleme sonucu dar kalıplarla tanımlanmıştır. Her ne kadar matematik öğretiminde ve matematik öğreniminin değerlendirilmesinde açık uçlu soruların kullanımı politika yapıcılar tarafından talep ediliyor olsa da, bu çalışmanın bulguları bu süreçlerin uygulayıcısı olan öğretmenlerin ii açık uçlu soru ile ilgili kavram yanılgılarına sahip olduğunu ve dolayısıyla bu alanda profesyonel desteğe ihtiyaç duyduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine middle school mathematics teachers' misconceptions about open-ended questions. The 'basic qualitative research' design, one of the qualitative research methods, was used. For this study, a two-stage survey was administered to 18 middle school mathematics teachers. In the first stage, teachers were asked to define open-ended and mathematical open-ended questions and provide examples. In the second stage, they were asked to define and provide examples of classic questions, fill-in-the-blank questions, matching questions, problem-solving questions, and long- and short-answer questions. The data obtained was analyzed by content analysis. Research findings showed that teachers mostly defined open-ended questions as questions that 'have more than one correct answer' or 'allow different interpretations', but a significant number of them made misconceptions by giving examples of closed-ended questions. Furthermore, regarding the definitions and examples of question types, it has been revealed that the majority of teachers believe these question types cannot be open-ended and therefore over-specify them, leading to misconceptions. In particular, fill-in-the-blank and matching questions were identified only with closed-ended questions; Classical, problem-solving, short- and long-answer questions are defined that shows over-specification. Although policymakers demand the use of open-ended questions in mathematics teaching and assessment, the findings of iv this study reveal that teachers, who implement these processes, have misconceptions about open-ended questions and therefore require professional support in this area.