Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin rasyonel sayılar konusunda kurdukları problemlerin matematikleştirme bağlamında incelenmesi
T examination of problems posted by secondary school 7th grade students about rational numbers in the context of mathematization
  1. Tez No: 972210
  2. Yazar: SÜLEYMAN BARIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin rasyonel sayılar konusunda kurdukları problemlerin matematikleştirme bağlamında değerlendirilmesidir. Çalışmada 50 yedinci sınıf öğrencisi katılımcı olarak yer almıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 15 sorudan oluşan Problem Kurma Testi uygulanmıştır. Bu testten elde edilen veriler Gerçekçi matematik eğitimi bağlamında matematikleştirmeye göre incelenmiştir. Temel nitel araştırma ile problem kurma sürecinde ortaya çıkan matematikleştirme süreçleri belirlenmiştir. Öğrencilere uygulanan problem kurma testinden elde edilen veriler iki aşamalı olarak analizleri yapılmıştır. Öncelikli olarak öğrencilerin problem kurma becerileri analiz edilmiş ve oluşturulan problemler sınıflandırılmıştır. İkinci aşama olarak kurulmuş olan çözülebilir problemlerin matematikleştirme düzeyleri oluşturulan rubriğe göre analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda öğrencilerin problem kurma becerilerinde başarılı olsalar da kurdukları problemlerin basit düzeyde oluşturmuş oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca çözülebilir problemlerde matematikleştirme düzeylerini rubrikte belirtilen kategorilere göre değerlendirildiğinde, serbest problem durumlarında gerçekçi bağlam, matematiksel işlemler ve muhakeme-ifade etme düzeylerinde iyi düzeyde olduğu buna karşın temsiller ve esneklik-yaratıcılık düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Yarı yapılandırılmış problem durumlarında ise gerçekçi bağlam oluşturmada, matematiksel işlemler ve muhakeme-ifade etme düzeylerinin iyi düzeyde olduğu buna karşın temsiller ii ve esneklik yaratıcılık kategorilerinde ise orta düzeyde olduğu görülmüştür. Yapılandırılmış problem durumlarında ise sadece matematiksel işlemler kategorisinde iyi düzeyde iken gerçekçi bağlam, temsiller ve muhakeme-ifade etme kategorilerinde orta düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the problems posed by 7th grade middle school students on the subject of rational numbers in the context of mathematization. The application was carried out with 50 students studying in a middle school located in Afyonkarahisar. In the study, a Problem Posing Test consisting of 15 questions, expert opinions of which were obtained, was applied. The data obtained from this test were examined according to the theme of mathematization. The mathematization processes that emerged during the problem posing process were determined using qualitative analysis methods. The data obtained from the problem-posing test administered to students were analyzed in two stages. In the first stage, the students' problem-posing skills were analyzed, and the problems they created were classified accordingly. In the second stage, the mathematization levels of the solvable problems were analyzed based on the rubric developed for this purpose. The results of the study revealed that although the students were generally successful in problem posing, the problems they constructed were mostly at a basic level. Furthermore, when the mathematization levels of the solvable problems were evaluated according to the categories specified in the rubric, it was found that in free problem situations, students performed well in realistic context, mathematical operations, and reasoning-communication levels, whereas their iv performance was low in the representation and flexibility-creativity levels. In semistructured problem situations, students demonstrated good performance in realistic context, mathematical operations, and reasoning-communication levels, while their performance was moderate in representation and flexibility-creativity categories. In structured problem situations, students showed good performance only in the mathematical operations category, whereas their performance in realistic context, representation, and reasoning-communication categories was at a moderate level.