Adli kontrol tedbirleri kapsamındaki programların sosyoekonomik faktörler bağlamında tekrar suç işleme üzerindeki etkisi: ABD örneği
The impact of judicial control programs on recidivism within the context of socioeconomic factors: the case of the United States
- Tez No: 972216
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Hukuk, Ekonomi, Sociology, Law, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Ceza adalet sisteminin içindeki müdahalelerin suç oranlarını, tekrar suç işlemeyi, toplumsal düzeni korumayı nasıl etkilediğini anlayabilmek için uzun süredir çaba harcanmaktadır. Bu tartışmayı daha sağlam bir zemine oturtabilmek için aslında daha temel ama önemli bir soru sormamız gerekebilir: Suçun tanımının ne olduğu, neden bireylerin suç işlemek istedikleri (ya da suç işlemek zorunda kaldıkları) gibi. Yanıtın nasıl verildiğinden bağımsız olarak (Beccaria, 1764; Becker, 1968; Des Rosiers ve Bittle, 2004) zamanla, toplumlar, akademisyenler, bilim insanları sadece bireysel güdüleri değil, suçu etkileyen daha geniş ekonomik ve sosyal ortamları da incelemeye başlamışlardır. Çalışma, 2001'den 2023'e kadar Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet İstatistikleri Bürosu'ndan alınan eyalet düzeyindeki yıllık tutukevi anketleri verilerini kullanarak, haftalık ortalama ücretler aracılığıyla ABD'deki adli kontrol tedbiri kapsamında uygulanan programların yeniden suç işleme üzerindeki etkisini incelemektedir. Eyalet düzeyinde analiz yaparak, hapsedilmemiş bireylere yönelik uygulanan bu programların yeniden suç işleme oranına nasıl ışık tuttuğunu araştırmaktadır. Çalışma her ne kadar bir ABD-Türkiye karşılaştırması olmasa da politika önerileri sunabilmek ve ileriki zamanlarda çalışmayı bir sonraki aşamaya geçirebilmek ve Türkiye için daha kapsamlı çalışmalar yapabilmek için 2009-2023 senelerini kapsayan ve Türkiye verisi ile hazırlanmış uygulamalı ekonometrik bir inceleme de bulunmaktadır. Ancak Türkiye için benzer zaman serisinde ve uygulamalı analizler yapılacak adli kontrol tedbiri kapsamında uygulanan programların verileri bulunmadığı için ve analizleri benzer oranda yapabilmek ve sonuçları benzer oranda yorumlayabilmek için denetimli serbestlik oranı verisi kullanılmıştır. Piyasa, kurumsal, makroekonomik ve demografik faktörleri bir araya getiren bu çalışma, değişken belirsizliğini gidermek için bir Bayesci Model Ortalaması (BMA) kullanmaktadır. Bulgular, ABD'de uygulanan adli kontrol tedbiri kapsamında uygulanan programlarının saatlik ortalama ücretler üzerinde etkisi olduğunu ve dolaylı olarak da tekrar suç işleme arasındaki olası bağlantıyı açıklayabileceğimizi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There have long been efforts to understand how interventions within the criminal justice system affect crime rates, recidivism and the maintenance of social order. In order to put this debate on a strong foundation, we may need to ask a more fundamental but important question: What is the definition of crime, why do individuals want to (or are forced to) commit crimes? Regardless of how the answer is given (Beccaria, 1764; Becker, 1968; Des Rosiers and Bittle, 2004), over time, societies, academics and scientists have begun to examine not only individual motives but also the broader economic and social environments that influence crime. Using state-level annual jail survey data from the US Bureau of Justice Statistics from 2001 to 2023, this study examines the impact of programs implemented under judicial control measures in the United States (US) on recidivism rates through weekly average wages. By conducting state-level analyses, it seeks to shed light on how these programs, which are applied to individuals who have not been incarcerated, influence the recidivism rate. Although the study is not a US-Turkey comparison, there is also an empirical analysis with Turkish data covering the period 2009-2023 in order to provide policy recommendations and to be able to take the study to the next level and conduct more comprehensive studies for Turkey in the future. However, since there are no data on these programs implemented under judicial control measures in Turkey with similar time series and applied analyses, probation rate is used in order to conduct the analysis at a similar rate and interpret the results at a similar rate. Combining market, institutional, macroeconomic and demographic factors, this study uses a Bayesian Model Averaging (BMA) to address variable uncertainty. The findings show that programs implemented under judicial control measures in the US have an impact on average hourly wages and may indirectly explain the possible link between recidivism.