Eğitim kurumlarında yönetici olma sürecinde karşılaşılan güçlükler: Cam tavan sendromu bağlamında yönetici algıları
The difficulties encountered in becoming a manager in educational institutions: Managerial perceptions in the context of the glass ceiling syndrome
  1. Tez No: 972215
  2. Yazar: SEMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı resmi ve özel okullarda görev yapan okul yöneticilerinin cam tavan sendromuna ilişkin algı düzeylerini belirlemek ve cam tavan sendromu algılarının çeşitli değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şehitkamil ve Şahinbey merkez ilçelerinde yer alan resmi ve özel anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan müdür ve müdür yardımcıları oluşturmuştur. Araştırmada örneklem tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 593 okul yöneticisinden oluşmaktadır. Veriler katılımcıların demografik bilgilerini içeren sorular ile birlikte“Okul Yöneticilerinin Cam Tavan Sendromuna İlişkin Algıları Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Veriler analiz edilirken aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız örneklemler t-testi, levene, tamhane's, bonferroni, tek yönlü varyans analizi gibi istatistiksel testlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucu okul yöneticilerinin cam tavan algılarının resmi veya özel bir kurumda görev yapması ve demografik değişkenlere göre farklılaştığını göstermiştir. Resmi okullarda görev yapan okul yöneticilerinin çoklu rol üstlenme, kadınların kişisel tercih ve algıları, örgüt kültür ve politikaları, informel iletişim ağları, stereotipler boyutlarında daha yüksek cam tavan algısına sahipken özel okullarda görev yapan okul yöneticilerinin çoklu rol üstlenme, kadınların kişisel tercih ve algıları ve stereotipler boyutlarında daha yüksek cam tavan algısına sahip olduğu görülmüştür. Yöneticinin cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, çocuk sahibi olma durumu, sahip olduğu çocuk sayısı, unvanı, mesleki deneyimi, yöneticilikteki deneyimi gibi demografik değişkenlerin cam tavan algısını farklılaştırdığı görülmüştür. Cinsiyeti kadın, yaşı daha genç, bekâr, mesleki deneyimi daha az olan yöneticiler olumsuz cam tavan algısına sahiptir. Bu algıyı değiştirebilmek amacıyla toplumda cinsiyetle ilgili basmakalıp yargıları değiştirmeye dönük kurs, seminer gibi faaliyetler, genç yöneticiler için mentör desteği sağlamak, bekar yöneticiler için yönetici olmayı teşvik edici ve destekleyici faaliyetlerde bulunmak bu yöneticilerin cam tavan algısını hafifletebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the perception levels of school administrators working in public and private schools regarding the glass ceiling syndrome and to investigate whether their perceptions of the glass ceiling syndrome show significant differences according to various variables. A general survey model was used in the study. The population of the study consists of principals and vice principals working in public and private kindergartens, elementary schools, middle schools, and high schools located in the central districts of Şehitkamil and Şahinbey in Gaziantep Province during the 2023-2024 academic year. The sample consists of a total of 593 school administrators selected using stratified sampling. Data were collected using questions about the participants' demographic information and the“School Administrators' Perceptions of the Glass Ceiling Syndrome Scale.”Statistical tests such as arithmetic mean, standard deviation, independent samples t-test, Levene's, Tamhane's, Bonferroni, and one-way analysis of variance were used to analyze the data. The results of the study showed that school administrators' perceptions of the glass ceiling differed according to whether they worked in a public or private institution and demographic variables. School administrators working in public schools were found to have higher perceptions of the glass ceiling in terms of multiple roles, women's personal preferences and perceptions, organizational culture and policies, informal communication networks, and stereotypes, while school administrators working in private schools were found to have higher perceptions of the glass ceiling in terms of multiple roles, women's personal preferences and perceptions, and stereotypes. Demographic variables such as the manager's gender, age, marital status, whether they have children, number of children, title, professional experience, and managerial experience were found to differentiate the perception of the glass ceiling. In order to change the negative glass ceiling perception of female managers who are younger, single, and have less professional experience, activities such as courses and seminars aimed at changing gender stereotypes in society, providing mentoring support for young managers, and engaging in activities that encourage and support single managers to become managers may alleviate these managers' glass ceiling perception.