Leveraging artificial intelligence ai for branding: Consumer behavior insights from Aljaied for Food Industries in Libya
Yapay zekâ kullanarak markalaşma: Libya Aljaied Gıda Sanayi tüketici davranışı içgörüleri
- Tez No: 972224
- Danışmanlar: دكتور محاضر MEHMET ETLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zekânın (YZ) tüketicilerin marka özgünlüğü ve şeffaflığına yönelik tutum ve güvenini nasıl etkilediğini, özellikle de Aljaied For Food Industries'i incelemektedir. Yapay zekâ, marka stratejilerinin önemli bir bileşeni haline geldikçe, kişiselleştirilmiş deneyimler, veriye dayalı kararlar ve gelişmiş verimlilik sağlamaktadır. Ancak, kullanımı aynı zamanda tüketici tutumu ve güvenini oluşturmak için hayati önem taşıyan özgünlük ve şeffaflık faktörleri konusunda endişeleri de beraberinde getirmektedir. Araştırma, tüketici tutumlarını ve güvenini anlamak için öncelikle anketler olmak üzere nicel bir yaklaşım kullanarak yapay zekâ odaklı markalaşmanın hem avantajlarını hem de zorluklarını incelemektedir. Bulgular, yapay zekânın kişiselleştirmeyi ve etkileşimi artırabilmesine rağmen, yapay zekâ operasyonlarındaki şeffaflık eksikliğinin tüketici tutumuna zarar verebileceğini ortaya koymaktadır. Daha da önemlisi, yapay zekâyı etik uygulamalar ve açık iletişimle birleştiren markalar daha özgün ve güvenilir olarak görülmektedir. Çalışma, işletmelerin giderek dijitalleşen bir pazarda tüketicilerle uzun vadeli ve olumlu ilişkiler kurmalarını sağlayarak yapay zekâyı sorumlu bir şekilde kullanmaları için pratik önerilerle sonuçlanmaktadır. Şirketler, şeffaflığın yanı sıra etiğe de öncelik vererek, tüketici tutumundan ödün vermeden yapay zekânın potansiyelinden yararlanabilirler. Bu araştırma, modern pazarda güvenilirlik ve sadakati korumak için teknolojik inovasyonu marka bütünlüğüyle dengelemenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how artificial intelligence (AI) affects consumer attitude and trust of brand authenticity as well as transparency, with a focus on Aljaied For Food Industries. As AI becomes a key component of branding strategies, it enables personalized experiences, data-driven decisions, as well as improved efficiency. However, its utilize also raises concerns regarding authenticity and transparency factors crucial to build consumer attitude and trust. The research investigates both the benefits as well as challenges of AI-driven branding by utilizing a quantitative approach, primarily surveys, to understand consumer attitudes and trust. Findings reveal that while AI can boost personalization as well as engagement, the lack of transparency in AI operations can damage consumer attitude. Importantly, brands that combine AI with ethical practices and clear communication are viewed as more authentic and trustworthy. The study concludes with practical recommendations for businesses to utilize AI responsibly, ensuring long-term, positive relationships with consumers in an increasingly digital marketplace. By prioritizing transparency as well as ethics, companies can harness AI's potential without compromising consumer attitude. This research highlights the importance of balancing technological innovation with brand integrity to maintain credibility and loyalty in the modern market.