The impact of ai-generated advertising on generation Z: A study on attitude toward advertising, brand awareness, loyalty, and buying behavior
Yapay zeka reklamlarının Z kuşağı üzerindeki etkisi: Reklama yönelik tutumlar, marka farkındalığı, sadakat ve satın alma davranışları üzerine bir çalışma
- Tez No: 972226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ETLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Reklamlar, tüketici davranışlarını etkileyen en önemli unsurlardan biri olarak pazarlama dünyasında büyük bir öneme sahiptir. Yapay zeka destekli reklamlar, tüketicilerin satın alma kararları üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir ve artan dijital medya tüketimi ile bu etkinin etkisi daha da güçlenmiştir. Z Kuşağı, dijital dünyada yetişmiş ve genellikle çevrimiçi platformlar üzerinden kişiselleştirilmiş reklamlarla karşılaşmaktadır. Bu çalışma, yapay zeka destekli reklamların Z Kuşağı'nın tüketici davranışları üzerindeki etkisini inceleyerek, dijital reklamcılığın tüketici kararlarını nasıl şekillendirdiğine dair önemli bir literatür katkısı sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı, İstanbul ilindeki Z Kuşağı tüketicilerinin yapay zeka destekli reklamlarla karşılaştıklarında satın alma niyetlerini ve tüketici tutumlarını nasıl şekillendirdiklerini anlamaktır. Z Kuşağı'nın 17-24 yaş aralığındaki bireylerden oluşan örneklem üzerinde yapılan anket çalışması ile, dijital medya platformları (Facebook, YouTube, TikTok, Instagram) üzerinden karşılaşılan reklamların etkisi değerlendirilmiştir. Yapay zeka destekli kişiselleştirilmiş reklamlar, eski medya biçimlerinin yerini alarak, reklamların tüketicilere özel hale gelmesini sağlamaktadır. Araştırma bulguları, reklamların yaratıcılığının, eğlenceli unsurlarının ve özelleştirilmiş içeriğin, tüketici etkileşimini ve güvenini artırmada önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Yapay zeka tarafından üretilen reklamların, insanlar tarafından üretilen reklamlara kıyasla daha fazla etkileşim aldığı ve tüketici algısını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Ancak, aşırı reklam gösterimi tüketici güvenini zedeleyebileceği için, fazla reklamın olumsuz etkiler yaratabileceği vurgulanmıştır. Sonuçlar, manipülatif reklamların duygusal tepkileri artırabileceğini ve tüketici güvenini zayıflatabileceğini göstermektedir. Ayrıca, yapay zeka destekli kişiselleştirilmiş içeriklerin, Z Kuşağı üzerinde güçlü bir etki yarattığı ve satın alma kararlarını olumlu yönde etkileyebileceği bulunmuştur. Ancak, bu tür reklamların şeffaflık ve güven ilkesine dayalı olarak tasarlanması gerektiği, aksi takdirde olumsuz etkiler yaratabileceği vurgulanmıştır. Çalışma, pazarlamacılara Z Kuşağı'na hitap etmek için yenilikçi, güvenilir ve yaratıcı reklam stratejileri geliştirmeleri gerektiğini önermektedir. Bu bulgular, yapay zeka destekli reklamların tüketici davranışları üzerindeki etkilerini anlamak ve marka sadakatini güçlendirmek için önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advertisements are one of the most important elements influencing consumer behavior and hold great significance in the marketing world. Artificial intelligence (AI)-driven advertisements have a distinct impact on consumers' purchasing decisions, and this effect has been further amplified by the increasing consumption of digital media. Generation Z, having grown up in the digital world, primarily encounters personalized advertisements through online platforms. This study aims to contribute to the literature by examining the effects of AI-driven advertisements on the consumer behavior of Generation Z and understanding how digital advertising shapes consumer decisions. The purpose of the study is to understand how AI-driven advertisements influence the purchasing intentions and consumer attitudes of Generation Z consumers in Istanbul. The sample, consisting of individuals aged 17-24 from Generation Z, was surveyed to evaluate the effects of advertisements encountered through digital media platforms (Facebook, YouTube, TikTok, Instagram). AI-powered personalized ads have replaced traditional media forms, making advertisements more tailored to consumers. The research findings indicate that the creativity, entertaining elements, and customized content of advertisements play a crucial role in enhancing consumer interaction and trust. AI-generated advertisements have been shown to receive more engagement compared to human-generated ads, positively influencing consumer perception. However, it is emphasized that excessive advertisement display can undermine consumer trust, potentially creating negative effects. The results show that manipulative advertisements can increase emotional responses and weaken consumer trust. Furthermore, AI-driven personalized content has a strong impact on Generation Z, positively influencing purchasing decisions. However, it is emphasized that such advertisements should be designed based on transparency and trust principles; otherwise, they may create negative effects. The study suggests that marketers should develop innovative, reliable, and creative advertising strategies to target Generation Z. These findings provide valuable insights into understanding the impact of AI-driven advertisements on consumer behavior and strengthening brand loyalty.