Perceptions of international baccalaureate diploma programme (IBDP) teachers, graduates and students on sustainable feedback: a case study in an IB world school
Uluslararası bakalorya diploma programı (IBDP) öğretmenleri, mezunları ve öğrencilerinin sürdürülebilir geri bildirim hakkındaki algıları: Bir IB dünya okulunda vaka çalışması
- Tez No: 972249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN ATEŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu vaka çalışmasının amacı Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IBDP) uygulayan bir okulda IBDP öğretmenlerinin, mezunlarının ve öğrencilerinin sürdürülebilir geri bildirim algılarını tarama deseni yoluyla incelemektir. Veriler, Henderson, Boud, Molly, Dawson, Phillips, ve Ryan (t.y.) tarafından Öğrenme İçin Geri Bildirim: Değerlendirme Döngüsünü Kapatmak“ araştırma projesi için geliştirilen ve IBDP okul bağlamına uyarlanan ”Öğrenme İçin Geri Bildirim Anketi" aracılığıyla toplanmıştır. Bu anket ile katılımcıların geri bildirimin amacı, etkili geri bildirimin özellikleri, ve sürdürülebilirliğini etkileyen faktörler hakkındaki görüşleri araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları IBDP öğretmenlerinin geri bildirimi öncelikli olarak öğrencileri geliştiren, yansıtma ve öz düzenleme yapmasını sağlayan bir unsur olarak gördüklerini ve mezunların ve öğrencilerin ise geri bildirimin öncelikli amacının öğrenci ödevlerinin kalitesini geliştirmeye yarayan bir araç olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, öğretmenlerin sağladıkları geri bildirimin etkili olup olmadığını öğrenme çıktılarından ve ilk ve son ödev arasındaki gelişim ile anladıkları tespit edilmiştir. Mezunlar ve öğrenciler ise etkili geri bildirimi daha spesifik, detaylı, bireyselleştirilmiş ve kriter odaklı olarak tanımlamıştır. Öğrencilerle diyalog kurarak geri bildirim vermek, onları geri bildirim istemeye teşvik ederek aktif konuma getirmek veya yapılandırıcı değerlendirmeyi gelişim odaklı planlamak gibi sürdürülebilir geri bildirim uygulamaları okulda mevcut olsa da, bunların ne derece görünür olduğu ve sıklıkla uygulandığı konusunda paydaşlar arasında farklı görüşler tespit edilmiştir. Bu araştırmanın bulguları bir IBDP okulunda geri bildirimin nasıl algılandığını ve uygulandığını göstererek sürdürülebilir geri bildirim literatürüne katkı sunmaktadır. Ayrıca bu araştırma IBDP uygulayan okullarda ortak bir geri bildirim algısı ve kültürü oluşturulmasında ve bu doğrultuda kurumlarda sürdürülebilir geri bildirim uygulamalarının geliştirilmesinde etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
This single case study investigated the perceptions of teachers, graduates, and students on sustainable feedback in an International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP) school through survey design. The data were collected through Feedback for Learning Survey, originally developed by Henderson, Boud, Molly, Dawson, Phillips, and Ryan (n.d.) for the research project Feedback for Learning: Closing the Assessment Loop and adapted to the IBDP school context. The survey explored participants' perceptions on the purpose of feedback, characteristics, and factors influencing its sustainability. The results of this single case study showed that IBDP teachers primarily recognized feedback as a tool for students' growth, reflection, and self-regulation while IBDP graduates and students primarily viewed feedback as a means of improving the quality of the student work. The findings also revealed that teachers know their feedback is effective when they clearly see its impact on learning outcomes and improvement between the first and subsequent tasks whereas graduates and students define effective feedback as detailed, specific, personalized, and criteria-referenced. Another major finding is that while sustainable feedback practices such as dialogic feedback, encouraging students to seek feedback and designing follow-up tasks to support future performance, are present across the school, their frequency and visibility differ according to stakeholders. Therefore, this research can contribute to the sustainable feedback literature by illustrating how feedback is perceived and enacted in an IBDP school setting. Furthermore, it offers implications for enhancing feedback literacy of stakeholders and for developing institutional strategies that support sustainable feedback practices.