Taekwondo öğretiminde hızlı tempolu müzik kullanımının sporcular üzerindeki psikolojik etkilerinin incelenmesi
An investigation of the psychological effects of the use of fast-paced music on athletes in Taekwondo teaching
  1. Tez No: 972276
  2. Yazar: BAHAR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARIKAN EKTİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Sports, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sekiz haftalık taekwondo öğretiminin hızlı tempolu müzik kullanıp hareket, müzik, ritim bileşenlerini birleştirerek gerçekleştirilen eğitimde sporcuların spora olan bağlılıklarını, fiziksel aktiviteye katılım motivasyonu ve sporda güdülenme düzeylerinin bireylerdeki psikolojik etkilerini çok boyutlu incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları tarafsız, rastgele bir şekilde yaşı 10-12 arasında olan 30 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak, Öcal ve Sakallı (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Sporda Güdülenme Ölçeği II”, Kayhan, Bardakçı ve Caz (2020) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Spora Bağlılık Ölçeği”, Tekkurşun Demir ve Cicioğlu (2018) tarafından geliştirilen“Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği”ve demografik bilgiler formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde, normal dağılım durumu katılımcı sayısı 50'den az olmasından dolayı Shapiro-Wilk analiz değerleri dikkate alınmış ve verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Güvenirlik, Cronbach Alpha iç-tutarlılık katsayısı ile test edilmiştir. Sonuç olarak, deney ve kontrol grubu Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği ve Sporda Güdülenme Ölçeği-II ön ve son test skorlarında anlamlı farklılık görülmemiştir. Ancak Spora Bağlılık Ölçeği ön ve son test skorlarına göre deney grubunda anlamlı farklılık olduğu görülmüş ve genel ortalamanın uygulama sonrasında arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological effects of the athletes' commitment to sports, motivation to participate in physical activity and motivation levels in sports on the psychological effects of individuals in the eight-week taekwondo training by using fast-paced music and combining movement, music and rhythm components. The study utilized a randomized design with pretest-posttest control group from quantitative research methods. The participants of the study consisted of 30 unbiased, randomly selected individuals aged between 10-12 years. As data collection tools,“Motivation in Sport Scale II”adapted into Turkish by Öcal and Sakallı (2018),“Sports Commitment Scale”adapted into Turkish by Kayhan, Bardakçı and Caz (2020),“Motivation to Participate in Physical Activity Scale”developed by Tekkurşun Demir and Cicioğlu (2018) and demographic information form were used. In the analysis of the data, normal distribution was checked with since the number of participants was less than 50, Shapiro-Wilk analysis values were taken into consideration and parametric tests were used to analyze the data. Reliability was tested with Cronbach Alpha internal consistency coefficient. As a result, there was no significant difference in the pre and post test scores of the Motivation to Participate in Physical Activity Scale and Motivation in Sport Scale-II in the experimental and control groups. However, it was observed that there was a significant difference in the experimental group according to the pre and post test scores of the Sports Commitment Scale and it was determined that the general average increased after the application.