Taekwondo sporunda farklı dirençlerde çekme lastiği ile yapılan antrenmanların, teknik kuvvet üzerindeki etkilerinin ?incelenmesi
Analysing the effects of elastic pulling rubber with different resistances used in taekwondo trainings to the technical strength
  1. Tez No: 236121
  2. Yazar: VOLKAN TOPAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu arastırmada, taekwondo sporu antrenmanlarında kullanılan çekme lastiğinin, teknikkuvvete etkisini incelemek amacıyla; farklı dirençlerde çekme lastiği kullanılarak yapılanantrenmanların, sporcunun teknik kuvvet gelisimini tespit amaçlanmaktadır. Yapılan buarastırma sonucunda taekwondo sporunda farklı dirençlerde çekme lastiği kullanılarakuygulanılan antrenmanların, sporcunun teknik kuvveti üzerindeki etkisine, bilimsel bulgu veverilerle açıklık getirilmistir.Arastırmada Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerinden olusturulan 24 kisilik taekwondosporcu grubu bölünerek 8 kisilik 3 ayrı antrenman grubu olusturuldu. 1. grup (Kontrol grubu)çekme lastiği kullanmadan, 2. grup tek katlı çekme lastiği kullanarak, 3. grup çift katlı çekmelastiği kullanarak 6 hafta boyunca haftada 3 gün antrenman yaptırıldı.Olusturulan bu 3 antrenman grubuna ön test uygulanmıs ve ön testte sporcularınpalding, dolyo, neryo teknik kuvvetleri Herman Digital Trainer adlı aparat yardımı ileölçülmüstür. Ölçüm de önce sporcular antrenörleri nezaretinde 30 dakika ısınma çalısmasınatabi tutulmustur. Ölçüm esnasında her sporcuya palding, dolyo ve neryo teknikleri için 3vurus hakkı verilmistir. Sporculardan önce palding sonra dolyo ve daha sonra da neryoteknikleri ardı ardına 40 sn içinde uygulamaları istenmistir. Her teknik için 3 vurustan enyüksek olanı değerlendirme için kullanılmıstır. 6 haftalık antrenman programı sonrasısporculara son test uygulanmıstır. Son test uygulamasında ön test uygulamasındaki metottakip edilmistir.Arastırmaya katılan Lastiksiz teknik kuvvet çalısan grubun palding, dolyo ve neryoteknikleri ilk ve son ölçümlerinin arasında anlamlı bir farklılık yoktur (p>0,05). Grup diğerlastikli gruplarla aynı tekrar ve set sayılarıyla teknik çalısması yapmasına rağmen 6 haftalıkçalısma sonrası teknik kuvvetleri gelisimlerinde anlamlı farklılıkların bulunmaması lastiksizpalding, dolyo ve neryo tekniği kuvvet çalısmalarının verimli olmadığını göstermektedir .Bu durumda taekwondo sporunda özellikle teknik kuvvet çalısmalarında sporcuyayalnızca yoğun teknik çalısmasına tabi tutmanın kuvvetine artırmayacağı ve mutlaka sporcuyateknik kuvvet çalısmalarında tekniği zorlastırıcı ek bir yük yüklenmesi gerektiğinisöyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the effect of elastic pulling rubber used intaekwondo trainings and determine technical strength development of the athlete in trainingsdone by using pulling rubber with different resistances. As a result of this study, the effect ofpulling rubber with different resistances on the technical strength of the athlete in taekwondotrainings has been revealed with scientific results and data.A training group of 24 people has been formed from students of Kuleli Military HighSchool and this group was divided into three groups of eight people. The first group trainedwithout pulling rubber, the second group trained with pulling rubber with one layer and thethird group trained with double layered pulling rubber for six weeks and three days a week.A preliminary test has been conducted on these three groups. Athletes? palding,dolyo and neryo technical strengths were measured with the help of an apparatus namedHerman Digital Trainer. Before the measurements, athletes were warmed up for 30 minutesunder the supervision of a trainer. During the measurement, every athlete was given threechances to strike with palding, dolyo and neryo techniques and they were asked to implementthese techniques in 40 seconds. For each technique, the highest strike of three strikes wasaccepted as the ?essential strike?. After the six week training program, a final test wasconducted on athletes. The method in the preliminary test implementation was followed in thefinal test implementation.There is no significant difference between first and last measurements of palding,dolyo and neryo techniques of the first group (p>0,05). The fact that there are no significantdifferences in technical strength developments of the first group after six weeks of trainingdespite that they did strength training with same number of repetitions and sets as other twogroups shows that strength trainings in palding, dolyo and neryo techniques done withoutpulling rubber are not effective.There are significant differences (p>0,05) between first and last measurements ofpalding, dolyo and neryo techniques of the second group who trained with pulling rubber withone layer. The fact that there are significant differences in technical strength developments ofthe second group athletes after six weeks of training despite that they did strength trainingwith same number of repetitions and sets as the first group shows that strength trainings inpalding, dolyo and neryo techniques done with one layer of pulling rubber are effective.There are significant differences (p>0,05) between first and last measurements ofpalding, dolyo and neryo techniques of the third group who trained with double layeredpulling rubber. The fact that there are significant differences in technical strengthdevelopments of the third group athletes after six weeks of training despite that they didstrength training with same number of repetitions and sets as the first and second group showsthat strength trainings in palding, dolyo and neryo techniques done with double layeredpulling rubber are much more effective.As a result, we can say that in taekwondo sport, subjecting the athlete only to intensivetechnical training, especially in technical strength trainings, will not increase athlete?stechnical strength, and bringing an additional load to the athlete that will make the techniqueharder is certainly necessary in technical strength trainings. One of the most importantequipments that can achieve this is an elastic pulling rubber.Key Word: Taekwondo, elastic pulling rubber, elastic pulling rubber.