Taekwondo eğitimi alan taekwondocuların taekwondo sporunu algılamaya yönelik tutumlarının bazı değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The Research of taekwondo sportment's having taekwondo education attitude to compresion of taekwondo sport as comparative related to the some varieties
  1. Tez No: 122636
  2. Yazar: METİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAKİR BERBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırma ile taekwondo eğitimi alan taekwondocuların, taekwondo sporunu algılamalarına yönelik tutumlarını taekwondocuların özlük nitelikleri (cinsiyet, yaş, ekonomik, sosyal, kültürel durumları ve eğitim düzeyleri) farklılaştınp farklılaştırmadığına bakılmıştır. Bu araştırmanın evreni, Taekwondo Fedarasyonunun 2002 yılı içerisinde düzenlediği Türkiye Şampiyonalarına katılan taekwondocularla sınırlıdır. Araştırmanın örneklemi belirlenirken taekwondo eğitimi alan taekwondoculann Türkiye Şampiyonalarında katıldıkları kategoriler dikkate alınarak Minikler, Yıldızlar, Gençler ve Büyükler olarak 4 alt gruba ayrılmıştır. Araştırma örneklemi random örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Taekwondo eğitimi alan taekwondocuların, Taekwondo algısına yönelik tutumları“Taekwondo Sporunu Algılamaya Yönelik Tutum Ölçeği”ile ölçülmüştür. Bu ölçekten elde edilen puan ortalamaları değişken sayısına göre t testi, F testi (Varyans analizi) ve Tukey testi ile test edilmiştir. Araştırmanın sonuçlan özetlenmiştir: Taekwondoculann yaşlarına göre, taekwondoculann yaşları (müsabakalardaki kategoriler) Taekwondo Sporunu Algılamaya Yönelik Tutum puan ortalamalarını farklılaştırmaktadır. Kategorilere göre Taekwondo Sporunu Algılamaya Yönelik Tutum puanlan arasında Miniklerle Büyükler arasında Miniklerin lehine, Yıldızlarla Büyükler arasında Yıldızlar lehine manidar bir fark ortaya çıkmıştır. Taekwondocuların yaşadıkları yerleşim birimleri açısından Taekwondo Sporunu Algılamaya Yönelik Tutum puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde fark ortaya çıkmıştır. Yerleşim birimlerine göre Taekwondo Sporunu Algılamaya Yönelik Tutum puanları arasında Kasabada yaşayan taekwondocularla İl merkezinde yaşayan taekwondocular arasında İl merkezinde yaşayanlar lehine manidar bir fark ortaya çıkmıştır. Taekwondocuların cinsiyetleri, ailelerinin yaşadıkları konut türü, gelir durumları, televizyon izleme sıklıkları, en fazla izledikleri televizyon programı türü, müzik dinleyip dinlememe durundan, en fazla dinledikleri müzik türü, sinemaya gidip gitmeme durumları, sinemaya gitme sıklıkları, gazete okuma sıklıkları, babalarının eğitim durumları ve annelerinin eğitim durumları bakımından Taekwondo Sporunun Algılamaya Yönelik Tutum puan ortalamaları açısından anlamlı düzeyde fark ortaya çıkmamıştır. Taekwondocuların eğitim durumları bakımından Taekwondo Sporunu Algılamaya Yönelik Tutum puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde fark ortaya çıkmıştır. Eğitim durumlarına göre Taekwondo Sporunu Algılamaya Yönelik Tutum puanları arasında İlkokul mezunu taekwondocularla lise mezunu taekwondocular arasında ilkokul mezunu taekwondocular lehine, ortaokul mezunu taekwondocularla lise mezunu taekwondocular arasında ortaokul mezunu taekwondocular lehine ve ortaokul mezunu taekwondocularla üniversite mezunu taekwondocular arasında üniversite mezunu taekwondocular lehine manidar bir fark ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY It was surveyed by this research that whether the attitude of people educated of taekwondo to comprehension of taekwondo differs the essence of attributes (gender, age, the circumstance of economic, social, cultural and level of education). The concept of this research finites with the taekwondo's who participated to Turkey Championship made in 2002 by Taekwondo Federation As the pattern of the research was determined, the people having educated of taekwondo were diverged into four sub-groups as Smalls, Stars, Young's and Older. The pattern of the research was made with random pattern. The attitude of taekwondo's to taekwondo comprehension was measured with“The Attitude Scale to the Comprehension of Taekwondo”The average points gained this scale was tested with t, F and Tukey test according to the changeable point. The summary of research result: According to die age taekwondo's, there are differences in average of attitude to comprehension of taekwondo. Among the average points of it, there was significant difference between Smalls; at the same time between Stars and Older, which for stars according to the categories. There is difference between places situation of taekwondos and average points of attitude to comprehension of taekwondo. An place categories, there is also a significant difference an advantage for teakwood's living in cities between county and city living. There is not a significant difference between the gender of taekwondo's, house types of their families, incomes, frequency of watching TV, listening to the ICTİBBA&lITlUCraUlJJ ttSwANTunrm mountIV music, the kinds of music they listen most, circumstances of going to the cinema or not and frequency of it, frequency of reading newspapers and their education level of their parents and average points of attitude to comprehension of teakwood. There is significant different between level of taekwondo and comprehension of taekwondo. According to the education level, grades of primary school have more advantages than grades of high school and between grades of secondary school and university; university grades have more advantages than grades of secondary school.