Karşılaştırmalı hukukta çevrimiçi platform işletenlerin ürün sorumluluğu
Product liability of online platform operators in comparative law
- Tez No: 972284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE AYŞEGÜL KULULAR İBRAHİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu tez, çevrimiçi platformların ve özellikle çevrimiçi pazar yerlerinin kusurlu ürünlerden doğan zararlara karşı sorumluluklarının hukuk düzeni içinde nasıl konumlandırılması gerektiğini incelemektedir. Dijitalleşmeyle birlikte geleneksel ürün sorumluluğu doktrinleri, tüketici ile üretici arasındaki ilişkiyi açıklamada yetersiz kalmakta; çevrimiçi pazar yerleri ise yalnızca bir aracı olmaktan çıkıp, işlem üzerinde belirleyici rol oynayan aktörler haline gelmektedir. Çalışmanın temel iddiası, bu yeni aktörlerin mevcut ürün sorumluluğu rejimleriyle düzenlenmesinin tüketici korunması açısından yetersiz kaldığı ve dolayısıyla platformların ekonomik büyüklükleri, işlem üzerindeki kontrolleri ve tüketiciyle kurdukları ilişkiler dikkate alınarak daha işlevsel bir sorumluluk rejiminin inşa edilmesinin zorunlu olduğudur. Bu çerçevede, karşılaştırmalı hukuk yöntemiyle Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Türk hukukundaki düzenlemeler, mahkeme kararları ve doktrinsel tartışmalar incelenmiştir. Bulgular, AB'nin 85/374/AET sayılı Direktifi ile Türkiye'deki 7223 sayılı Kanun arasında kapsam ve yorum farklılıkları bulunduğunu; yazılım ve dijital içeriklerin ürün sayılıp sayılmayacağı konusunda belirsizliklerin sürdüğünü; çevrimiçi pazar yerlerinin sorumluluk statüsünün ise halen netleşmediğini göstermektedir. Çalışma, bu sorunlara cevap verebilmek için çevrimiçi pazar yerlerinin hesap verebilirliğini artıracak daha açık ve bütüncül düzenleme önerileriyle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the tort liability of online platforms, particularly online marketplaces, for damages caused by defective products. With the rise of digital commerce, traditional doctrines of product liability have proven inadequate to capture the evolving role of platforms, which are no longer mere intermediaries but decisive actors in shaping transactions. The central argument advanced here is that regulating online marketplaces solely within the framework of existing liability regimes leaves consumers insufficiently protected, and that a more functional liability model must be developed—one that takes into account platforms' economic power, their degree of control over transactions, and the relationships they establish with consumers. Adopting a comparative legal method, the study analyzes legislation, case law, and doctrinal debates in the European Union, the United States, and Türkiye. The findings reveal significant divergences between the EU Product Liability Directive (85/374/EEC) and Türkiye's Product Safety and Technical Regulations Law (Law No. 7223), persistent ambiguities about whether software and digital content can be classified as products, and the lack of a clear legal framework for the liability of online marketplaces. The thesis concludes with recommendations aimed at establishing a clearer and more comprehensive accountability regime for platforms, ensuring more effective consumer protection in the digital age.