6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ışığında bankacılık sektöründe müşteri verilerinin işlenmesi
Processing of customer data in the banking sector in light of the Law No. 6698 on the Protection of Personal Data
- Tez No: 972294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bankacılık sektörü, yapısı gereği kişisel verilerin yoğun şekilde işlendiği ve bu verilerin aynı zamanda sıkı biçimde korunması gereken alanların başında gelmektedir. Müşteri bilgileri, hem kişisel veri hem de müşteri sırrı niteliği taşıyabildiğinden, bu alandaki veri işleme faaliyetleri çok boyutlu hukuki değerlendirmeleri zorunlu kılmaktadır. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte, bankaların yalnızca Bankacılık Kanunu'ndan değil, kişisel veri hukukundan doğan yükümlülükleri de somutluk kazanmıştır. Bu tezde, KVKK'nın bankacılık sektöründeki uygulanışı müşteri verileri özelinde ele alınmış; veri işleme süreçleri, hukuki dayanaklar ve bankaların sorumlulukları, ilgili mevzuat ve uygulama örnekleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. İlk bölümde, sektörde sıkça karşılaşılan kavramlar açıklığa kavuşturulmuş, kişisel veri ile müşteri sırrı arasındaki kesişim noktalarına yer verilmiştir. Takip eden bölümlerde, bankaların veri işleme bakımından dayanabilecekleri hukuka uygunluk sebepleri, özellikle meşru menfaat, sözleşmenin ifası ve kanuni yükümlülükler kapsamında incelenmiştir. Ayrıca, veri güvenliğini sağlama yükümlülüğü, aydınlatma yükümlülüğü, açık rıza alma süreçleri ve VERBİS kayıt zorunluluğu gibi uygulamaya dönük başlıklar ayrıntılandırılmıştır. Çalışmada son olarak, müşteri verilerinin yurt dışına aktarımı konusu ele alınmış ve güncel hukuki gelişmeler ışığında bu sürece dair riskler ve çözüm yolları tartışılmıştır. Amaç, teorik altyapı ile uygulamayı bir araya getirerek, bankacılık faaliyetlerinin veri koruma hukuku ile uyum içinde yürütülmesine katkı sağlayacak bütünlüklü bir değerlendirme sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The banking sector is, by its nature, one of the fields in which personal data is extensively processed and, at the same time, must be protected with particular care. Since customer information may qualify both as personal data and as banking secrecy, data processing activities in this context require multifaceted legal evaluation. With the entry into force of the Law No. 6698 on the Protection of Personal Data (KVKK), banks have begun to assume concrete obligations not only under the Banking Law but also under data protection law. This thesis focuses on the application of the KVKK in the banking sector, specifically in relation to customer data. The study examines data processing procedures, legal bases, and the responsibilities of banks within the framework of relevant legislation and practical examples. The first chapter clarifies frequently encountered concepts in the sector and discusses the intersections between personal data and banking secrecy. The subsequent chapters analyze the legal justifications for data processing by banks, particularly within the scope of legitimate interest, performance of contracts, and legal obligations. Furthermore, key compliance topics such as data security obligations, the duty to inform (disclosure), obtaining explicit consent, and registration with the Data Controllers' Registry (VERBIS) are explored in detail. Finally, the thesis addresses the transfer of customer data abroad and evaluates associated risks and potential solutions in light of recent legal developments. The primary aim of the study is to present a comprehensive assessment that integrates theoretical and practical perspectives, thereby contributing to the harmonization of banking practices with data protection law.