Kapıdağ Yarımadası'nda bulunan ikinci konutların turizm amaçlı değerlendirilmesi
Puting the secondary homes in Kapıdağ Peninsula to good use having a tourism goal
- Tez No: 97230
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
YUKSEKLISANS TEZ OZU KAPIDAĞ YARIMADASFNDA BULUNAN İKİNCİ KONUTLARIN TURİZM AMAÇLI DEĞERLENDİRİLMESİ Ş. Melih Serengil Turizm ve Otel işletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,Mayıs 2000 Danışman:Prof.Dr.Necdet Hacıoğlu Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de alternatif turizm çeşitlerinin çoğalması tüketici istekleri ve konaklama ihtiyaçlarında meydana gelen şekil değişikliği vb. nedenlerden dolayı,ikinci konut olarak adlandırılan ve yılın belirli zamanlarında kullanılabilen konutlann,turizm amaçlı değerlendirilmeleri gündeme gelmiştir. Avrupa ve A.B.D. 'de geniş bir uygulama alam bulan ikinci konutlann,turizm amaçlı değerlendirilmesi fikri,Türkiye'de yeterince tamnamamış ve uygulanamamıştır. Oysa,özellikle 1980'li yıllardan başlayarak Türkiye'nin enflasyonist bir sistem içine girmesi ile birlikte insanlar,tatil faktörünü de göz önüne alarak yatırımlarını ikinci konutlara yapması ile bugün kıyılarımızda 150.000'e yakın ikinci konut bulunmaktadır. Yılın büyük bir kısmında atıl bir şekilde bulunan bu konutların kullanılmadığı zamanlarda turizm amaçlı değerlendirilmesi ile bu yatırımlar korunacak,kıyılardaki betonlaşma hızı kesilecek,ödeme gücü düşük olan ailelere tatil yapma olanağı sağlanacağı gibi yabancı turistler için de değişik konaklama alternatifleri sunulabilecektir. Kapıdağ Yarımadası'nda halen 8.000'e yakın ikinci konut bulunmakla birlikte bu konutların sahipleri tarafından kullanım süreleri 5-10 hafta arasındadır. Yılın büyük bölümünde boş kalan bu konutların turizm amaçlı değerlendirilmesi ile,bölgenin ekonomisi canlanacak,ek yatak kapasitesi sağlanacaktır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde;bölgenin tamtımı,ikinci konut kavramı,Türkiye'de ve bölgedeki ikinci konutlar,ikinci bölümde;bölgedeki ikinci konutların incelenecek,araştırmanın son bölümde ise ; bölgedeki ikinci konutların nasıl değerlendirileceği ile ilgili bir model çalışması yapılarak,çözüm önerilerinin getirilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill PUTING THE SECONDARY HOMES IN KAPIDAG PENINSULA TO GOOD USE HAVING A TOURISM GOAL Ş.Melih Serengil Tourism And Hotel Management Department Social Sciences Institution Anadolu University, June 2000 Advisor:Prof.Dr.Necdet Hacıoğlu Like it is same all over the world,the variety of new alternative tourism has mcreasedjConsumers demands and accommondation needs have changed m Türkiye,too. So;now the use of the houses which are called secondary homes and can be used at certain times of the year is on the agenda. Secondary homes are common in Europe and the United States but the use of them m tourism sector in Türkiye couldn't be understood and practiced well.However especially beginnig from 1980's Türkiye has entered an inflationist system and people,considenng also holiday sector,have mvested in secondary homes;so today there are nearly 150.000 secondary homes on our coasts.If we utilize these homes for tourism when they are not used during the year,these investments will be saved,the rapidity of the be shared of concrete blocks will be stopped,low solvency families will be able to have a holiday and there will be different accommodation alternatives for foreign travellers. There are still m Kapıdağ Peninsula nearly 8.000 secondary homes in the region and the owners use them 5-10 weeks.If we use these homes which are empty most of the time during the year,the economy of the region will be better and extra bed capacity will be provided. The study consists of three parts.In the fist part;you can find the introductions of the region,secondary home concept,secondary homes m the region and Türkiye,in the second part investigation of secondary homes m the region and m the last part a model study will be done on how to use these homes in a good way in the region and finally sollution suggestions will be made.