Kuyruk modelleri analizi ve bir uygulama
The Analysis of queueing models and application
- Tez No: 97229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVRA BOZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
YÜKSEKLİSANS TEZ OZU KUYRUK MODELLERİ VE ANALİZİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Ayla ERSEN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 1999 Danışman : Yard. Doç. Dr. Nuri ÇALIK Günümüzde teknoloji gelişimi, sistem yaklaşımları işletmecilik ve metod gelişimleri ile maliyetler ve zaman çok önemli hale gelmiştir. Bu nedenler kuyruk sistemlerinin analizini zorunlu hale getirmiştir. Günlük hayatta çok sık karşılaşılan olay türü olan beklemeler hep bir bekleme hattı sistemi içinde gerçekleşmektedir. Kuyruk modellerinin çözümüne ilişkin geliştirilen tekniklerin uygulama alanı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Fakat uygulaması en zor olanlar arasında olduğu bilinmektedir. Tüm işletme tiplerini, devlet sanayi, okul ve hastanelerin büyük veya küçük kuyruk problemleri vardır. Bu çalışmada toplam bekleme zamanım azaltıcı yönde yani hasta bekleme süresini, nasıl azaltabileceği karar vericilerin göz önünde bulundurabilecekleri alternatiflere yer verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde kuyruk modelleri ile ilgili bilgiler verilmiş kuyruk modellerinin temel yapısı, kuyruk modellerinde kullanılan temel kavramlar ve bu modellerin sınıflandırılması, kuyruk sistemlerindeki maliyetler anlatılmış, kuyruk sistemlerinin analiz yöntemleri, kuyruk modelinde ve servis yapısını açıklamada kullanılan dağılımlar açıklanmış ve bu dağılımın uygunluk testleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde son olarak tek ve çok kanallı kuyruk modelleri açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde bir kuyruk modeli uygulaması yer almaktadır. Burdur Devlet Hastanesinde yapılan uygulamada ilk önce hastane hakkında kısa bir bilgi verilmiş, verilerin nasıl toplandığı, dağılımların belirlenmesi ve dağılımlaraHI uygunluk testlerin gelişler ve süreler olmak üzere toplanan veriler doğrultusunda uygulanmıştır. MSS-Queuening paket programı yardımıyla mevcut duruma ilişkin işlem karakteristikleri hesaplanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the development of technology, system appioaches, management, the developments of methods, costs and time gained importance. Because of these reasolis. the analysis of queueing systems became necessary. Queueings which are met in daily life very often all occur in a queueing line system. The application field of the techniques that developped for the solution of queuing models, is becoming more and more widespread. But it is known that these techniques are the ones which are the most difficult to apply. All managements, like government, industrial, schools and hospitals have big or small queueing problems. In this study the alternatives were given to shorten the queueing period of patients so that the deciders can take them account. In the first chapter; the main body of the queueing models, the main concepts used in queueing models, the categorisation of these models and the costs in queueing models were given; the methods for the analysis of queueing systems, the distributions used in queue ing model and in the explanation the servis body were explained and the conformity tests of this distribution were dwelled on. Finally one and more than one stable (constant) queueing models were explained. In the second chapter of the study an application of a queueing models was given. In this application carried out in Burdur Puplic Hospital, an information about the hospital was given as a firststep and then data collection, the determination of distributions and the application of the confirmity tests according to data as coming and periods are explained. The characteristics of the operation were counted with the help of MSS Queueing program for the current position and finally the comments were given.