Roma askeri tıbbı ve valetudinaria
Roman military medicine and valetudinaria
- Tez No: 998631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖNDER KADDAR, PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Tarih, Medical History and Ethics, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihinin gördüğü en büyük imparatorluklardan biri olan Roma İmparatorluğu'nun en dikkat çeken unsurlarının başında askeri gücü ve Roma ordusunun asıl vurucu gücü olan lejyon birlikleridir. Merkezi bir devlet yapısıyla yönetilen Roma İmparatorluğu, yaklaşık 6 milyon kilometrekarelik bir alana hükmeden, Kuzey Afrika'dan Britannia adasına, İberia Yarımadası'ndan Palestina ve Judaea'ya, Nil'den Rhenus'a kadar uzanan geniş sınırlara sahipti. Bu sınırlar, her an her türlü çatışmanın yaşanabileceği temas bölgeleriydi. Yenilmez bir Roma lejyon askeri, adeta paslanmaz bir makine gibi tasvir edilse de zorlu ve oldukça farklı düşmanların karşısında kolaylıkla hastalanıyor, yaralanıyor, sakatlanıyor, hatta hayatını kaybediyordu. Temelini yayılma politikasına dayayan; girdiği birçok savaşta zafer kazanan, uzak coğrafyalardan elde edilen ganimet ve kölelerle kudretini pekiştiren bu imparatorluğun görünmez çarkları, ordunun gücünü, sağlığını ve varlığını ayakta tutan, fakat tarih sahnesinde çoğu zaman gölgede bırakılan hekimler ile sağlıkçılardı. Erken dönemlerde, pater familias sorumluluğunda evde hazırlanan tarifler, dini ritüeller ve çevrede bulunan bitkiler kullanılırdı; hayvan organları aracılığıyla kehanet yöntemlerine başvurulurdu. Hastalıkların, insanların yanlış davranışları ve günahları nedeniyle tanrıların gazabı sonucu ortaya çıktığı düşünülürdü. Hellenistik kültürün geliştiği coğrafyalardan gelen ya da köle olarak getirilen yabancı hekimlerle bu anlayış değişti. Sivil hayattaki bu değişim, zamanla orduya da yansıdı. Roma Cumhuriyeti döneminde Roma ordusunda yaralanan askerlerle öncelikle diğer askerler ilgilenirdi, yaralılar güvenli bölgelere taşınırdı. Buradaki sivillerin evlerinde yaralıların tedavileri ve bakımları sağlanırdı. Bu bir vatandaşlık göreviydi. Caesar'ın Gallia Savaşları sırasında arabalar ile yaralıların taşınması da önemli bir gelişmeydi. Ancak tüm bu yaklaşımlar ilgili birlik komutanının inisiyatifine bağlıydı. Augustus döneminde ordunun profesyonelleşmesi ve standardize olması, sağlık ekiplerinin ordu bünyesinde yer almasını beraberinde getirdi. Bu dönemde hekimlere vatandaşlık hakkı ve bazı imtiyazlar tanındı. Orduya katılımın emeklilikte sağlanan ayrıcalıklar, saygınlık, düzenli maaş ve askeri hekimlerin sivil hayatta da mesleklerini icra edebilme imkânı sayesinde arttı. Roma tıbbı da askeri tıptaki gelişmelere koşut olarak ilerledi. İmparatorluk genelinde, orduda genel bir tıbbi yaklaşım ya da günümüzdeki gibi belli bir kişinin yönetiminde olan benzer bir örgütlenme şeması yoktu. Piyadeler, süvariler, yardımcı birlikler ve donanma olarak ayrılan askeri birliklerde hekimler, yani medici yer almaktaydı. Başhekim pozisyonundaki medicus legionisin altında, belirli alanlarda uzmanlaşmış hekimler bulunuyordu. Tıp eğitimi almadan orduya katılmış olan askerler, orduda iken aldıkları eğitimle hekim olurlarsa medicus ordinarius ünvanı almaktaydı. Orduda hasta ve yaralıların iyileşme sürecini takip etmekle sorumlu optio convalescentium gibi özel görevli askerlerle birlikte, donanmada görevli çift maaş alan hekimler (medicus duplicarius) ve aynı şekilde çift maaş alan, yılan ve akrep ısırıklarının tedavilerini yapan şifacılar (marsus) da vardı. Savaş alanında ilk müdahaleleri yapan capsarius, bu hiyerarşinin en alt basamağında yer alıyordu. Yaralılar kamplardaki valetudinarium olarak adlandırılan askeri hastane yapılarına taşınırlardı. Genellikle batı sınırındaki yerleşkelerde yapılmış arkeolojik kazılardan ve Pseudo-Hyginus'un yazılarından elde ettiğimiz bilgilere göre dikdörtgen şekilli bu yapılarda, kapıdan girildiğinde geniş bir hol, yönetim ve personel odaları ile depolama alanları bulunurdu. Koridorlarla ayrılmış koğuş sistemi ve odaların yanında izolasyon ve gözlem odaları, mutfak, latrina, hamam ve morg birimleri bulunabilirdi. Merkezde ameliyathane ve fırın bulunurken, bahçe bölümünde ise bitkilerin yetiştirildiği alan yer alırdı. Valetudinariumun düzenlenmesi ve yönetiminden optio valetudinarii sorumluydu. Bu çalışma, Roma İmparatorluğu'nda askeri tıp uygulamalarının izini sürerek, doğu ve batı arasındaki farkları ve mevcut verilerin bize neler söyleyebileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. İmparatorluğun batı eyaletlerinde ele geçmiş epigrafik buluntular, arkeolojik kazılarda tespit edilen yapı temelleri ve tıp aletleri oldukça fazlayken, doğu eyaletlerindeki verilerin sınırlı olması dikkat çekmektedir. Çalışma kapsamında bahsedilen eksikliklerden yola çıkarak, imparatorluğun doğusundaki askeri tıbbi yaklaşımları ve olası valetudinaria yapıları epigrafik, arkeolojik ve tarihsel verilerle değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Kappadokia ve Syria eyaletlerinde ve Masada'da muhtemel olduğu düşünülen valetudinaria yapıları için kanıtlar bulunmuştur. Ayrıca Lambaesis'te ele geçen bir yazıttan yola çıkarak, marsus olarak görev yapan personelin duplicarius statüsünde olduğu çıkarımına varılmıştır (CIL VIII, 2564). Zeugma'da ele geçmiş tıp aletleri ve arkeolojik buluntular, Vindolanda gibi farklı bölgelerden ele geçen epigrafik veriler karşılaştırılmış; hospitium kavramının imparatorluk çapında kullanıldığı, çadırlarda tedavi ve yaralıların araçlarla güvenli yerlere taşınmasının yüzyıllarca devam ettiği görülmüştür. Mevcut veri eksikliğinin, ancak bölgede yapılacak ayrıntılı ve farklı bilim alanlarından uzmanların katıldığı yüzey araştırmaları ve arkeolojik kazılar ile giderilebileceği açıktır. Bunun yanında, coğrafi koşulların önem arz etmesi nedeniyle, ağaçlık bölgelerde ahşaptan, uygun malzemenin bulunmadığı yerlerde kilden, kerpiçten ya da yığma taş ile garnizonların inşa edildiği, belli bir süre ile kullanılan kamplarda da çadırların kullanıldığı unutulmamalı; tüm buluntular ona göre değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The Roman Empire, among the most expansive empires in human history, is perhaps best known for its iconic legionaries—a military force so formidable that they were often likened to an unstoppable war machine. The empire governed approximately six million square kilometers, with frontiers stretching from the arid expanse of the Sahara Desert to the rain-soaked highlands of Northern Britain, and from the Iberian Peninsula to the Levant, bridging the Nile and the Rhine. These borderlands were perpetual zones of contact, where conflict could break out at any time. Though frequently idealized as indomitable, machine-like warriors, Roman legionaries were far from impervious. Facing a multitude of formidable and diverse enemies, they remained susceptible to disease, severe injury, permanent disability, maiming, and death. This empire, founded on conquest and strengthened by victories, reinforced its power with spoils and enslaved people brought from distant lands. The invisible gears of this empire were the physicians and medical practitioners who sustained the army's strength, health, and existence - yet who were often left in the shadows of history. In earlier periods, remedies were prepared at home under the responsibility of the pater familias. Religious rituals and locally available plants were used; divination methods through animal organs were employed. Diseases were believed to arise from the gods' wrath due to people's wrongful actions and sins. This understanding changed with the arrival of foreign physicians from regions where Hellenistic culture flourished, or who were brought as enslaved people. This transformation in civilian life gradually reflected in the military over time. In the early Roman army, wounded soldiers were first attended by their comrades and evacuated to secure areas. Local civilians provided treatment and care for the injured in their homes, as this was considered a civic duty. Caesar's innovation of transporting casualties by wagon during the Gallic Wars marked significant progress. However, all such measures depended entirely on the discretion of individual unit commanders. The professionalization and standardization of the army under Augustus led to the formal integration of medical teams within military units. During this period, physicians were granted citizenship rights and certain privileges. Military recruitment increased due to retirement benefits, prestige, regular pay, and the opportunity for army doctors to continue practicing in civilian life. Roman medicine consequently advanced in tandem with developments in military medicine. Throughout the Empire, there was no unified medical approach in the army nor an organizational hierarchy under a single administrator, as seen in modern systems. Medical personnel -medicus- served in various military units, including infantry, cavalry, auxiliary forces, and the navy. Under the chief physician, the medicus legionis was a specialized doctor. Soldiers who joined without medical training could become physicians through army education, earning the title medicus ordinarius. The military medical system included specialized roles such as the optio convalescentium, responsible for monitoring patient recovery; navy physicians receiving double pay (medicus duplicarius); and similarly compensated healers (marsus) who treated snake and scorpion bites (CIL VIII, 2564). At the lowest level of this hierarchy stood the capsarius, who performed first aid on the battlefield. The wounded were transported to military hospital facilities called a valetudinarium in the camps. Based primarily on archaeological evidence from western frontier settlements and the accounts of Pseudo-Hyginus, we know that these rectangular structures contained, upon entry, a large entrance hall, administrative and staff rooms, and storage areas. The layout featured a ward system separated by corridors, along with isolation and observation rooms, kitchens, latrina, bath complexes, and morgue facilities. The central area housed an operating theater and bakery, while the garden section included space for cultivating medicinal plants. An optio valetudinarii oversaw the organization and management of the valetudinarium. This study traces military medical practices in the Roman Empire, aiming to reveal differences between eastern and western regions and interpret what available evidence suggests. While the western part of the empire yields numerous epigraphic finds, structural remains from archaeological excavations, and medical instruments, data for the eastern provinces remain notably limited. Addressing the gaps identified in this study, the research evaluates eastern military medical approaches and potential valetudinaria structures, utilizing epigraphic, archaeological, and historical evidence. Based on these findings, probable valetudinaria sites are identified in the provinces of Cappadocia and Syria, including Masada. In addition, based on the inscription found in Lambaesis, it was concluded that the personnel serving as marsus had the status of duplicarius. Comparing the epigraphic data on ancient medical instruments with archaeological evidence of electricity at Zeugma and other devices, such as those found at Vindolanda, confirms the empire-wide application of hospitium principles, demonstrating that field treatments in tents and vehicular casualty evacuation remained consistent practices for centuries. The current lack of data can only be addressed through detailed field surveys and systematic archaeological excavations in the region. Furthermore, it is essential to consider how geographical conditions influenced construction practices: wooden structures were used in forested areas, while clay, mudbrick, or dry stone construction was employed where suitable building materials were scarce, and tents served as temporary facilities in short-term garrison camps. All archaeological findings must be interpreted within the context of regional adaptations and material constraints.